گل عنکبوتی

گل عنکبوتی با نام علمی، Cleome hassleriana در راسته brassicales و در خانواده CAPPARACEAE قرار دارد. این گل به نام های C.houtteana ، C.pungens ، C.spinosa و hasslerana C. هم شناخته می شود
گل عنکبوتی گل یکساله علفی است ، که ارتفاع آن به ۱۲۰ – ۹۰ سانتیمتر می رسد. این گیاه دارای گلهایی به رنگهای قرمز ، صورتی ، بنفش ، سفید ، ارغوانی وابلق (دورنگ) است.
زمان گلدهی این گیاه از اواخر بهار تا اوایل پاییزاست. گلهای حساس این گیاه به صورت سنبله در نوک ساقه جای گرفته اند. ضخامت گلبرگها ۵ – ۵/۲ و طولشان ۶/۷ – ۵ سانتیمتر است. پرچم های این گل بسیار بلند و شبیه به پای عنکبوت است و به همین دلیل این گل ، گل عنکبوتی نام گرفته است.
باز شدن جوانه های گل در طی فصل رشد ، از سمت پایین به سمت بالای گل است. برای طولانی کردن دوره گلدهی گیاه ، می توان گلهای پژمرده گیاه را حذف کرد . برگهای مرکب گیاه ،گسترده و پنجه مانند هستند واز ۵ تا ۷ برگچه با رنگ سبز روشن با بلندی ۷/۱۲ – ۱۵سانتیمتر تشکیل شده اند. این برگها سبزتیره وهمچنین معطرهستند.
این گل به آفتاب کامل (البته تحمل کمی سایه را هم دارد) ، آبیاری متوسط ،زهکشی مناسب، خاک حاصلخیز وسبک نیازمند است. آبیاری این گیاه باید منظم صورت گیرد و بیش از حد هم آبیاری نشود زیرا خاک خیس و همیشه مرطوب برای گل مناسب نمی باشد. pH مناسب این گل : از خنثی ( ۶/۶ - ( ۷/۵ تا قلیایی( ۶/۷ – ۸/۷ ) است و آب و هوای مورد پسند این گل ، معتدله گرم تا گرمسیری است.
ازدیاد این گل توسط بذر در داخل گلدان و در فصل بهار صورت می گیرد . گل عنکبوتی در پاراگوئه، آرژانتین، برزیل جنوبی ، اروگوئه و آمریکای جنوبی به صورت بومی درآمده است. این گیاه یک ساله زود رشد، برای کشت درحاشیه ها، باغچه ها، گلدان و پاسیو مناسب است.
گیاه به طور کلی مقاوم به بیماری ها است ولی ممکن است بعضی مواقع به بیماری هایی همچون سفیدک ، کپک ، کرم ریز گل و شپشک گیاهی مبتلا شود. این گل دارای خار و برگهایی با لبه تیز است ، بنابراین در هنگام بررسی گیاه باید بی نهایت احتیاط کرد

/ 1 نظر / 5 بازدید
نازلی

خیلی کامل بود