پنجه مریم

ریزش برگ‌ها

نشانه کم آبی یا خشک بودن محیط گیاه است که باید رطوبت هوا را بالا برده و آبیاری به اندازه کافی باشد. اگر گیاه شما بیشتر از ۲۴ تا ۳۶ ساعت تشنه بماند برگ‌هایش زرد شده و دچار مشکل می‌شود.

ریزش جوانه گل

ناشی از دمای بالا، نور کم، آب کم یا کود بیش از حد است.

تاخیر در گلدهی

ناشی از دمای بالا یا پایین، نور ناکافی، تغییرات میزان مواد‌غذایی، بزرگی بیش از حد گلدان و تفاوت‌های ژنتیک است

گل‌های خیلی کوچک

ناشی از دمای بالا، کود زیاد‌ یا ژنتیک است.

پژمردگی و نرمی گیاه

ناشی از خشکی، مقادیر زیاد نمک در خاک یا آب، دماهای بسیار بالا، نور کم یا بیماری‌های گیاهی است.

رنگ پریدگی یا زردی برگ‌ها

ناشی از کمبود مواد‌غذایی، pH بالا، شدت نور زیاد، خشکی خاک یا بیماری‌های گیاهی است.

طویل‌شدن دم برگ‌ها

ناشی از نور ناکافی است.

آبیاری هر روزه فراموش نشود

این گیاه نسبت به آبیاری بسیار حساس است به‌طوری که هر روز به آبیاری نیاز دارد البته حواس‌تان باشد که آب را نیز حتما مدتی کنار بگذارید تا کلر آن کاملا از بین رفته‌باشد و هم‌ دمای محیط شده‌باشد. برای به‌دست‌آوردن چنین آبی باید حدود یک‌روز آب شهر را کنار بگذارید تا بیات شود. بهتر است گیاه را صبح‌ها آبیاری کنید.

چقدر کود بدهید؟

معمولا همان ترکیبی از خاک که گفته شد برای گیاه مناسب است اما وقتی تعداد برگ‌های گیاه از ۱۵‌عدد بیشتر شد باید گیاه را هفته‌ای یک‌بار با کود مناسب تغذیه کنید. روی بسته‌بندی هر کودی نوشته شده که چه دزی از آن را باید استفاده کنید، استفاده کمتر می‌تواند گلدهی گیاه را به تاخیر بیندازد.

عاشق نور است

این گیاه عاشق نور زیاد است ولی اصلا آن را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید. جالب است بدانید این گیاه در روز‌های بلند به راحتی گل نمی‌دهد. بنابراین اگر گلدهی برای‌تان مهم است خودتان روز را برای آن کوتاه کنید یعنی در چند ساعت از روز گیاه را در اتاق تاریکی قرار دهید.

مخلوط چه خاک‌هایی مناسب است؟

این گیاه برای رشد بهتر به خاکی با ترکیب ویژه نیاز دارد، بهترین ترکیب این است که یک پیمانه ماسه را با‌ ۲پیمانه خاک برگ و مقداری خزه اسفاگنوم مخلوط کنید، این نوع ترکیب از خاک را می‌توانید از مغازه‌ فروش لوازم باغبانی تهیه کنید.

این گیاه تغییرات دمایی زیاد را نمی‌تواند به راحتی تحمل کند و دمایی حدود ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد برایش مناسب‌ترین است. در واقع بهترین دما در روز برایش ۲۲ ‌درجه و در شب ۲۰ درجه است البته توجه داشته‌باشید سیکلمن در هوای خفه اصلا رشد خوبی نخواهد داشت.

محلول آب و صابون بهترین پاک‌کننده

هرچند وقت یک‌بار باید گیاه را با محلول آب و صابون بدون بو تمیز کنید. این محلول را با دستگاه مه‌پاش روی برگ‌‌های گیاه اسپری کنید البته باید مواظب باشید برگ‌ها و پرزهای گیاه آسیب نبینند. روی خاک گیاه مقداری روزنامه بگذارید تا محلول آب و صابون روی خاک نریزد.

/ 0 نظر / 24 بازدید