افرای قرمز: Maple Japanese Laceleaf Red Dragon - Acer palmatum dissectum Red DragonAcer palmatum  Japanese Red Maple

 

همراه بودن کلمه قرمز در این افرا نباید با افرای قرمز از همین

گونه اما واریته Acer atro pur purum که رنگ قرمز

اسکارلتی تند و تقریباً زننده‌ای دارند اشتباه کرد.

رنگ برگهای افرای قرمز حقیقی در بهار قرمز روشن و ملایم

است که در پاییز رنگ قرمز تندتر اما در حد معقول و دلفریب

به خود می گیرد و تضاد و تقابل جالبی با رنگ خاکستری کم رنگ تنه به وجود می آورد. اگر گیاه در تابستان در معرض نور ملایم سایه آفتاب قرار گیرد رنگ قرمز خود را حفظ می کند که برگهای پیتر دارای رنگ سبز با حاشیه ها و رگبرگهای قرمز و برگهای جوان تر قرمز روشن هستند. اگر در اواسط تابستان اقدام به حذف کلیه برگها گردد درخت مملو از شبنمی قرمز با برگهای کوچکتر می گردد که پاییز زیباتری را عرضه می دارد. اما این نوع حذف برگ فقط در گیاهان قوی تر و یک سال در میان جایز است. هیچگاه برگ درختان ضعیف را این چنین حذف ننماید.

محل نگهداری:

نکته نگهداری کلیه افراها در مهحیط باز و اجتناب از ورود آنها به محیط بسته اتاق به جز برای چند ساعت تزئین و یا چند روز در زمستان های خیلی سرد عمومیت دارد و این واریته هم از همین قانون تبعیت می کند. توجه داشته باشید که همه این واریته ها نور خورشید (نه چندان قوی در تابستان) و سرمای ملایم پاییزی و زمستانی (نه یخبندان کشنده) دوست دارند. نور شدید خورشید در تابستان خصوصاً از ساعت 2 تا 5 بعد از هظر آنها را آزار می دهد و بهتر است در میحطی سایه اما باز و در کنار دیوار ساختمان و یا سایه درختان دیگر قرار گیرند. در این صورت است که رنگ دلفریب خود را در طول سال از بهار قرمز کم رنگ تا پاییز و قرمز پر رنگ حفظ می کنند.

 

 

 

تعویض گلدان:

عمومیت تعویض گلدان در افرا برای این گیاه هم صادق است. با در نظر گرفتن این نکته که پس از تعویض نهایت دقت در جلوگیری از سرمازدگی سرمای بهاره باید به عمل آید. خاک لازم همان آکاداما و مخلوط استاندارد است. زمان تعویض از یک تا 3 سال یک بار و در بهار در هنگام بزرگ شدن و درخشش جوانه ها است.

 

 

 

 

 

 

 

هرس:

تنک کردن شاخه های پرتر و نگهداری جوان ها مهارت خاصی لازم دارد که به جز یا تجربه حاصل نمی گردد اما عمل چندان مشکلی نیست. با چند بار آزمون و خطا متوجه خواهید شد چه شاخه‌ای در چه جهتی باید نگه داشته و یا حذف شوند در این بین سن شاخه ها و جهت رویش آنها بسیار مهم است و باید طوری عمل کرد که شکل طبیعی درخت در خروج شاخه ها از تنه غیرطبیعی نمایش ندهد. زاویه شاخه ها و اینکه قائمه یا حاده باشند نیز مهم است و باید از ا لگوی طبیعی آن تقلید گردد. زمان هرس دو هفته قبل یا بعد از تعویض گلدان است.

 

 

سربرداری:

در اینجا هم قانون حذف جوانه انتهایی در هنگامی که شاخه دو جفت برگ دارد صادق است. پس از حذف جوانه انتهایی شاخه ها تا اوایل پاییز که حذف نهایی جوانه ها و بعضاً چند شاخه نامناسب شروع می گردد به آنها باید اجازه رشد داد، در این تاریخ رنگ برگها شروع به قرمزتر شدن می‌نمایند.

آبیاری:

آب فشانی مداوم اندام هوایی، ابیاری با آب باران در صورتیکه آب منطقه سنگین و دارای املاح است و اجتناب از باتلاقی شدن و کم آبی از مراقبت های همیشگی افرا و خصوصاً این گیاه است.

 

 

تغذیه:

 مواد غذایی مورد نیاز این گیاه باید استاندارد و متعادل و کم ازت و یا در حد صفر باشد. نظر به احتیاج گیاه به خاک اسیدی ا ضافه کردن مواد اسیدزای خاک در هر سال دو بار توصیه می گردد.

نکته!!:

هر ماه یک بار گیاه را بر علیه شته قرمز همرنگ برگاه با آب فشانی شدید خصوصاً در پشت برگها که از نظرها مخفی است مبارزه کنید و یا اگر با سم نفوذی مبارزه می گردد رعایت دقیق غلظت و دیگر احتیاطات لازم است. ا ین شته ها روی برگها نقاطی ایجاد و از شیره گیاهی تغذیه و بونسایی را ضعیف می کنند. نکته دیگر اینکه در هنگام قرار دادن گیاه در پناهگاه باد مواظب جریان هوا باشید. در صورتیکه هوا ساکن و جریان نداشته باشد خطر حمله سفیدکهای قارچی خصوصاً در حالتی که خاک خشک و کم آب باشد وجود دارد.

/ 0 نظر / 20 بازدید