جونی پروس چینی ( سرو خزنده ) اُرس                                 Junipers chine sis

سوزنی برگ کوهستانی است که با تنه ا به دور خود پیچیده اندام هوایی خود را بیشتر به معرض نمایش می گذارد تا تنه . این گیاه قابلیت فراوانی در تهیه طرح های shairs , jins  دارد . فرم شاخه ها در این سوزنی برگ آنرا باید برای گلدان های استوانه ای و دراز و کاشت آبشار گونه و آویزان شده روی گلدان مستعد نموده است . هرس و تربیت شاخه ها در اینگونه شاخه هایی را      می تواند بسازد که نمایش نیم رخ آن واقعاً تماشایی و لذت بخش است . حفظ چوب های مرده روی تنه و آشکار گردانیدن چوب قرمز درونی آن تضاد جالبی از نظر رنگ و بافت با اندام های هوایی نرم و سبز رنگ  به وجود می آور که هر بیننده را مات و مبهوت می کند . لایه نازک آویز چوبی و جوانی و شادابی لایه کامبیوم شکل پذیری شاخه ها را مشکل می کند به طوری که شاخه هایی با قطر 5 میلی متر پس از سیم پیچی بعد از 1 تا 2 سال شکل پذیر هستند اما شاخه هایی با قطر بیشتر ممکن است هیچ گاه شکل نپذیرند .

محل نگه داری :

جونی پروس در نور آفتاب اندام هوایی توپر و سبز و شاداب تولید می کند اما اگر چه رشد گیاه در سایه کندتر می گردد کیفیت رنگ بهتر است . جونی پروس احتیاجی به نگهداری و محافظت در برابر سرما و برف و یخ زدگی ندار اما بادهای شدید رنگ سبز اندام هوایی را به قهوه ای و برنزه تبدیل می کند که جای نگرانی نیست و گیاه در بهار رنگ شاداب خود پیدا می کند .

 

تعویض گلدان :

هر 2 تا 5 سال یکبار در اواسط بهار تعویض گلدان احتیاج دارد . خاک مورد استفاده استاندارد است به علاوه 20 درصد خزه تازه اسفاگنوم جهت بالا بردن ظرفیت نگهداری آب در خاک به مخلوط اضافه می گردد .

هــرس :

جهت کمتر شدن خروج شیره گیاهی از شاخه ها بهترین زمان هرس در اواخر تابستان است که سرعت حرکت شیره گیاهی کند شده است و هنوز زمان کافی برای ترمیم زخم های هرس قبل از فرارسیدن فصل سرما وجود دارد .

سر برداری :

سر برداری جونی پروس بر حسب نگاهی که بیننده به گلدان دارد در جهات مختلف متفاوت است و در جهت نیم رخ حوزه دید بیننده است نوک کلیه شاخه ها با ناخن قطع می گردد . شاخه های مسن قوی و پیر سال های گذشته بر حسب مورد و در صورت لزوم قطع شده و شاخه های زیر حوزه دید تمیز می گردند .

آبیاری :

در طول فصل رشد آبیاری باید به صورت مرتب انجام گیرد اما در فصل زمستان مرطوب بودن خاک کافی است . اگر چه جونی پروس نسبت به خشکی مقاوم است اما اگر در زمستان هم آب فراوان تری در دسترس  آن بگذارند به راحتی می آشامد .

تغذیه :

در طول فصل رشد مواد غذایی متعادل استاندارد لازم است اما در فصل پاییز باید فاقد ازت باشد و کود هایی که مواد آنها دیرتر آزاد می گردند در فصل زمستان تجویز میی گردد و برای رشد بهاره آن نافع است .

/ 0 نظر / 24 بازدید