افرای برگ سه کنگره‌ای Acer buergeriatum Trident Maple

افرای سه کنگره‌ای یکی از زیباترین درختان خزان دار مورد کاشت در خیابانها و پارکهای کشورهای شرقی است که به خاطر ریشه دهی سریع و برگهای رنگین و زیبای پاییزی آن طرفداران زیادی دارد. چوب در تنه درختان بالغ و پیر خاکستری و ترک دار اما در صورتی که در گل جا کاشت شوند رنگ آن به خاکستری کم رنگ می گراید و کاملاً با رنگ سبز کم رنگ برگ هماهنگ و همخوان است.

ریشه های فرم دار و تنه مخروطی با رنگ غ یر قابل توصیف آن مدتها است که مورد توجه هنرمندان بوسنایی قرار گرفته است و سالیانه هزاران اصله با تنه‌ای به قطر 6 سانتی متر صادر می‌گردد.

با اندازه ها و ارتفاع مختلف نیز معمول است و مهمترین مشخصه این بونسایی یعنی رابطه بین قطر تنه و مخروطی بودن آن از طرفی و دید حجمی حاصله از آن این گیاه را روز به روز پرمشتری تر نموده است.

افرای سه کنگره‌ای در حقیقت سلطان گیاهانی است که ریشه های آ‹ کوهی از سنگ ناهموار کوه مانند را در هوا در آغوش گرفته اند و با شکل خاص خود وارد گلدان می گردند و به شکل بی سابقه ای قوه عجیب خیالی حجم و سن و قدرت در بیننده به وجود می آورند.Acer buergerianum

محل نگهداری:

در تمام ایام بجز در یخبندان ها باید در محیط باز قرار داشته باشند. البته برای مدت چند روز می توانند به عنوان زینتی در اتاق روشن نیز قرار گیرند. نور قوی را دوست دارند و تشنگی را تحمل نمی کنند. در غیر اینصورت حاشیه برگها خشک و سوخته می گردد. سایه بعداز ظهر را بر آفتاب ترجیح می دهند و بادهای شدید ظرافت آنها را از بین می‌برد.

تعویض گلدان:

برحسب شرایط رشد و مشخصات گیاه و گلدان تعویض آن هر یک تا سه سال خواهد بود. این افرا اولین درختی است که در بهار شروع به برگ دادن می کند خصوصاً اینکه از سرما و یخبندان شدید محافظت شده باشد. ریشه های ضخیم تا تنه اصلی باید هرس شدید گردند و به زودی ظرف چند ه فته ریشه های ظریفی جایگزین آنها خواهد شد. بهترین خاک برای آن آکاداما و یا مخلوط‌های استاندارد است.

هرس: دو هفته قبل از تعویض گلدان و هفته آخر زمستان بهترین زمان هرس است. هرس تابستانه در وسط تابستان شاخه های قوی نابجا تولید می کند.

سربرداری:

اصولاً زمانی که شاخه ها دارای یک جفت برگ پهن و بالغ و یک جفت جوانه انتهای ظریف دارند دو جوانه انتهایی آنها حذف می گردد و این عمل در طول تابستان روی شاخه‌ها ادامه  دارد.

آبیاری:

این گیاه به هیچ عنوان تحمل خشکی ندارد و به جز زمستان هر روز باید گلدان خیس شود و در تابستانها بعد از ظهرها خاک مورد بازدید قرار می گیرند و در صورت لزوم آبیاری انجام می گردد.

تغذیه:

ترکیبات غذایی استاندارد از هنگام شکفتن جوانه ها تا اواخر تابستان برای تغذیه به کار می رود توجه داشته باشید که میزان ازت ترکیب باید بسیار کم و یا در حد صفر باشد.

هشدار!!:

در صورتی که ریشه های ضخیم افرا در اثر سرما و یخبندان منجمد شوند مانند لوله های آب یخ زده منفجر می گردند. نهایت دقت در نگهداری و محافظت از سرما لازم است. کم آب نگه داشتن گیاه در این شرایط توصیه می گردد.

 

 

/ 1 نظر / 22 بازدید
ورامین نامه

سلام وقت بخیر وبلاگ خوبی داری خوشحال میشم به سایت ما هم سری بزنی هم تو وبلاگت لینکش کنی تا دیگران بیشتر با شهر ما آشنا بشن هم توش عضو بشی و از امکاناتش استفاده کنی