افرا ژاپنی Acer palmatum

یکی از زیباترین درختان زینتی جهان است. این زیبایی عجیب مدیون تنه و خروج شاخه های استوانه ای موزون است که هرچه از پایین به بالا و از تنه به طرفین گسترش پیدا می کند قطر آن ها با نسبت معین و مشخص کمتر می گردد. برگهای پنجه ای این درخت در سایه انداز حالتی به وجود می آورد که روشنی و ساینه و نیمسایه غیر قابل توصیفی درست می کند. در پاییز رنگها از نارنجی تا قرمز مسی براق و خیره کننده متغیر هستند. و هنگامی که کلیه این مشخصات و خصوصاً شکل هندسی و حجمی این درخت در بونسایی جمع شوند ترکیبی می آفریند که بیینده برای لحظاتی احساس خروج از زمان و مکان را دارد.

کاشت بذر افرای ژاپنی درختانی را به وجود می آورد و تغییرات ظاهری زیادی را نشان می دهند که هیچوت نمی توان این همه تغییرات را از طریق کاشت قلمه و یا هرگونه تکثیر غیرجنسی دیگر به وجود آورد. کنگره‌های برگ در گیاهان حاصله از این طریق پنج تا هفت است و رنگ آنها در بهار از برنز تا نارنجی و قرمز روشن و در تابستان به یک نوع سبز سایه روشن و اغلب در حاشیه ها در تغییر است. شاخه های قوی قرمز تا نارنجی روشن ا فرای ژاپنی از میان گره های شاخه های چوبی قدیمی منشأ می گیرند و در محل زخم های هرس نیز بصورت کپه ای رشد می کنند که با سرعت باید نسبت به قطع آنها بجز یکی دو شاخه در هر محل هرس اقدام کرد. در صورت عدم قطع این شاخه‌ها محل رشد آنها به صورت توپه ای درآمده و از رشد نهایی و شکل طبیعی درخت جلوگیری می‌کند.

ارموزه با تولید انبوه بونسایی خصوصاً این درخت زیبا گیاهانی که شاخه های نامتناسب داشته و گیاه را از شکل و شمایل طبیعی خود انداخته اند در مراکز فروش بونسایی زیاد یافت می گردند و جا دارد مشتریان در هنگام خرید دقت زیادتری به عمل آورند.

محل نگهداری:

محل زندگی افرای ژاپنی به جز مواقع سرما و یخبندان های شدید در هر حال در محیط باز است و پس از خرید باید نهایت دقت به عمل آید تا تغییرات درجه حرارت محل قبلی و فعلی به گیاه صدمه وارد نیاورد.

توجه داشته باشید که افرای ژاپنی فقط در زمانی که به برگ رفته است و یا در زمستان سرد می‌تواند برای چند ساعت و یا چند روز محدود زینت بخش اتاقها باشد و یا از سرمای شدید محافظت گردد.

این درخت نور خورشید شدید را به راحتی تحمل می کند و نسبت به خشکی و عدم آبیاری به موقع حساس است. در صورت دیدن خشکی حاشیه برگها حالت سوختگی به خود می گیرد، باد و سایه های تاریک هم برگهای گیاه را پژمرده می کند به طور کلی محافظت از باد، خشکی و تاریکی از قوانین مهم محل نگه داری این درخت زیبا است.

 

 

تعویض گلدان:

تعویض در بهار و هنگامی که جوانه ها شروع به درخشش و بزرگ شدن نمودند هر یک تا سه سال یک بار انجام می شود. خاک به کار رفته از نوع آکاباما و یا مخلوط‌های استاندارد است. به منظور اسیدی کردن خاک در مناطقی که آب دارای املاح و سنگین است مقداری خزه اسفاگنوم در مخلوط به کار می‌رود.

هرس:

بهترین زمان هر در افراها دو هفته قبل از تعویض گلدان است. در صورتی که هرس تا وسط تابستان به تأخیر بیافتد نتیجه آن رشد تعداد زیادی جوانه و شاخه از میان گره ها خواهد بود که مجبور به حذف آنها هستید.

سربرداری:

حذف جوانه انتهایی هر شاخه زمانی انجام می گردد که حداقل دو جفت برگ در هر شاخه تشکیل شده باشد و جوانه انتهایی به علت نازک و ظریف بودن با ناخنها به راحتی قابل حذف است.

آبیاری:

افرا خاک اسیدی را دوست دارد. آبیاری با آب معمولی که دارای املاح است خاک را به طرف قلیایی می کشاند. سعی کنید که آب آبیاری از آب باران باشد. افرا همزمان از خشک شدن خاک و کم آبی و باتلاقی شدن خاک به علت مسدود بودن یا کار نکردن سوراخ زهکش در رنج است، آب فشانی مرتب اندمام هوایی را فراموش نکنید.

تغذیه:

مواد غذایی مصنوعی با فرمول متعادل از زمان باز شدن جوانه ها در اوایل بهار تا اواخر تابستان باید انجام گردد. در مواردی که خاک سنگین است اضافه کردن مواد اسیدی کننده خاک نیز در هر سال دو بار برای این گیاه توصیه می گردد.

 

 

 

 

هشدار!!:

افرای ژاپنی گیاهی ظریف و به آفات، خشکی، باد، خاک قلیایی و باتلاقی شدن آن حساس و دقت لازم در جلوگیری از این عوامل نامساعد الزامی است.

افرا ژاپنی واریته کیوهیم Acer palmatum

یکی از نادرترین و گران ترین افراهای ژاپنی است. دلیل کمیاب بودن آن کندی در رشد و تمایل گیاه به تبدیل شدن به درختچه با گسترش به طرفین است که برای بونسایی داران مشکل آفرین است. که این مسائل و مشکلات با توجه به بیشتر و بهتر قابل حل نیست و تربیت این گیاه مواظبت خاص خود را لازم دارد.

شکل خاص گیاه و عادت در شاخه دهی یعنی خارج شدن تقریبی کلیه شاخه ها از یک نقطه معین از بقیه افراها که ساختمان خارجی مخروطی دارند جدا کرده است و خصوصاً اینکه برگهای سبز لطیف پنجه‌ای آن به صورت کاملاً پرپشت در تاج درخت خودنمایی می کنند. پس از ریختن برگها در زمستان شکل و اسکلت گیاه واقعاً زیبا است.

محل نگهداری:

افرای کیوهیم مانند دیگر افراها متعقل به هوای آزاد است و اگرچه این گیاه از نظر علمی جزء افراهای مقاوم به سرما می شناسند اما بونسایی داران معتقدند که باید آنرا در گروه نیمه مقاوم ها قرار داد و در سرما و یخبندان های شدید در محیط بسته آنرا نگهداری نمود. استفاده از آن جهت تزیین محل نشیمن فقط چند ساعت و یا در هنگام سرمای شدید امکان پذیر است. برگهای ظریف و لطیف آن در برابر نور خورشید و یا بادهای شدید حساسیت دارند و چروکیده و بی آب می گردند اما در محافظت از آنها نباید از محیط های بسته و خفته و تاریک استفاده کرد بلکه نیمسایه کنار دیوار یا نرده موقعیت های مناسبی برای آنها است در غیر این صورت برگها و شاخه های شکننده و ظریف آن رو به ضعف و خشک شدن می روند.

تعویض گلدان:

هنگامی که جوانه ها شروع به حرکت از بین فلسها نمودند و شفافیت خود را به ظور رسانیدند زمان تعویض گلدان است. که هر 1 تا 3 سال یک بار انجام می گردد. نکته قابل توجه بعد از تعویض، نگهداری آن در محلی دور از سرمای کشنده بهاره است. مانند افراهای دیگر خاک اسیدی دوست دارد و در مناطقیکه آب ابیاری سنگین است مقداری خزه اسفاگنوم به خاک اضافه می گردد وگرنه خاک استانداردو مخلوط متعادل مواد غذیی با خاک آکاداما برای آن مناسب است.

هرس:

نکته قابل توجه در هرس این افرا عدم تمایل گیاه به تولید شاخه از محل هرس خصوصاً نقاط رشد انتهایی است و به همین علت نهایت دقت در هرس باید اعمال گردد که بلندترین شاخه انتهایی که اصولاً در بونسایی به نام رهبر یا Leader می شناسند صدمه نبیند. و ذکر گردید که این گیاه عادت به شاخه دهی افقی دارد و ممکن است هرس شدید و سخت حالت درختچه‌ای و چنبره‌ای بودن آن بهم بزند. زمان هرس در این گیاه در بهار و دو هفته قبل یا بعد از تعویض گلدان است.

سربرداری:

سربرداری در این گیاه تقریباً مانند دیگر افراها است. با یان تفاوت که به خاطر چنبره‌ای بودن همیشه در سربداری و هرس آن باید دقت بیشتری معمول گردد. در اینجا شاخه ها باید حتماً دارای 4 برگ بلاغ کامل باشند تا یک جفت انتهایی آ‹ها قطع گردد. به عبارت دیگر باید اجازه رشد بهتر و بیشتری به برگها داد.

 

 

آبیاری:

نهایت مواظبت در آبیاری باید به عمل آید. خشکی و باتلاقی را به هیچ عنوان تحمل نمی نماید. خاک نباید به طرف قلیایی شدن سوق پیدا کند و به همین جهت آب دارای املاح برای آن مناسب نیست و آب باران در مناطقی که آب سنگین است استفاده می گردد.

 

 

تغذیه:

فرمول مواد غذایی در این گیاه نباید دارای  ازت باشد. مواد اسیدزا در خاک دوبار در سال توصیه می گردد. هنگام تغذیه از شروع رشد جوانه ها تا اواخر تابستان است.

 

نکته!!:

شکل خاص شاخه‌ها مواظبت و جلوگیری از زخم شدن و شکستن آنها را طلب می نماید و هرس نیز باید مناسب با حال و هوای این گیاه باشد. شکستن هر کدام از شاخه‌ها خصوصاً شاخه‌های مرکزی باعث توخالی و بدشکل شدن بونسایی می‌گردد

/ 0 نظر / 26 بازدید