گیاهان اپارتمانی.بنفشه افریقایی.بگونیا.بنجامین.بنسای.شمعدانی.یاس.

 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۸/۱٦
 


پیله آ پیدایش چنین گیاه زینتی در بین خانواده گزنه ها غافلگیر کننده بود و گیاه پیلئا در ناحیه آنام بدست آمد.
در گلخانه گیاهی ماندنی محسوب می شود و منظره ای انبوه و قدی در حدود ۲۵تا۳۰سانتی متر دارد. ارزش تزئینی آن بیشتر بخاطر برگهای بیضی شکل و نوک تیز آن است. رنگ برگ ها سبز پر رنگ است ولی در فاصله بین سه رگبرگ اصلی آنها لکه هایی به رنگ سفید نقره ای دیده می شود.
رویش آن سریع و با گرفتن قلمه هایی از آن منظره انبوه و متراکم گیاه زیباتر می شود. مخلوطی از خاک چوب و خاک چمن یا خاک باغچه ای مرغوب برای آن مناسب است. در حرارتی معتدل نزدیکی پنجره ها مناسب ترین محل برای آن است و در فصل رویش به آب زیاد نیازمند است
پیله آ


نام علمی : pilea cadierii
نام انگلیسی : آلومینومی aluminium plant
نام فارسی : پیله آ
فارسی اصیل : ندارد
تاریخچه : ارزش تزیینی این گیاه به خاطر برگهای بیضی شکل نوک تیز با نقش خاکستری رنگ آن است ، بومی جنگلهای آفریقا و خانواده آن (( اورتیکاسه )) است ، چنانچه نور کافی به آن نرسد لکه های نقره ای رنگ برگها زایل می گردند ، سریع الرشد و ارزان و کم توقع است ، گیاه مناسبی برای کاشت گروهی با گیاهان دیگر و همچنین سبد آویزان است ، حذف جوانه های انتهایی برای پر پشت نمودن گیاه لازم است ، در شبهای یخبندان گلدان را نزدیک به پنجره و شیشه آن قرار ندهید .

نحوه نگهداری :

نور : نور پنجره آفتاب گیر که از آفتاب ظهر در امان است بهترین نور برای این گیاه است ، در صورت تاریک بودن هوا ساقه ها دراز و علفی و منحرف می گردند ، در زمستان با شیشه پنجره در تماس نباشند .

دما : حداکثر درجه حرارت در تابستان 21 درجه و حداقل آن در زمستان و 15 درجه سانتیگراد است ، در صورت نزول درجه حرارت از حداقل ، آبیاری را متوقف نمایید .

آبیاری : سطح خاک را همیشه مرطوب نگهدارید ، دو تا سه بار آبیاری در هفته در تابستان و یکبار در هفته در زمستان کافی است .

رطوبت : در تابستان هر روز و در زمستان هفته ای یکبار غبار پاشی کنید ، اجازه ندهید قطرات آب روی برگها بجا ماند ، با تکان دادن ساقه ها قطرات را فرو می ریزند.

تغذیه : کمبود مواد غذایی خاک گلدان را با کودهای شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی ، هر دو هفته یکبار طبق دستور جبران نمایید .

خاک مناسب : مخلوط سه قسمت خاک لیمونی با یک قسمت پیت بهترین محیط رشد ریشه را تشکیل می دهند .

تعویض گلدان : در بهار از ساقه هاقلمه بگیرید و گلدان جدید تولید نمایید ، گلدان مادری هرس شده شکل توپی و چنبره ای بخود می گیرد .

تمیز نمودن برگها : غبار پاشی ضمن تامین رطوبت برگهای گیاه را نیز تمیز می نماید ، در صورت لزوم می توانید از برس مخصوص استفاده نمایید ، از مواد براق کننده شیمیایی که باعث مسدود شدن روزنه ها در برگ می گردند خودداری نمایید .

نحوه تکثیر : کاشت قلمه ساقه در اواخر زمستان یا اوایل بهار ، تقسیم بوته در بهار .


بیماری ها و درمان :

برگهای در تماس با شیشه در زمستان سیاه می شوند : سردی بیش از حد شیشه عامل آن است ، برگها را از تماس خارج کنید .

نقاط خاکستری و زخمهایی روی برگها دیده می شوند : مربوط به حمله قارچ بوتری تیس است ، سم قارچ کش تهیه کنید و سمپاشی نمایید ( در اصل مربوط به آبیاری زیاده از حد و سپس حمله قارچ است )

لکه های سوخته روی برگها است : از مواد براق کننده برگ استفاده کرده اید و یا برگها در معرض تابش مستقیم آفتاب بوده اند . غبار پاشی در آفتاب هم یکی از علتها است ، عوامل را بر طرف کنید .

برگها سیاه می شوند و می ریزند : هوا خیلی سرد است ، گلدان را به محل گرم تر منتقل نمایید .

کلیه اندام گیاهی در حال افتادن و تلف شدن است : عارضه مربوط به یخ زدگی است ، خشک شدن گیاه حتمی است .

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین دو برگ زیاد است : نور کم است گیاه را به روشنائی ببرید ، مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید ، نوک ساقه ها را قطع کنید تا جوانه های جانبی بیدار شده و رشد کنند در اینصورت گیاه حالت توپور و چنبره ای بخود می گیرد .


زخمهای پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها و ساقه ها ظاهر شده اند :

علت آن حمله حشره آفت است ، با پنبه آغشته به سم حشره کش نفوذی لکه ها را خیس نمایید و یا طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید .
برگها بدشکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی آنهاست : هر دو هفته یکبار با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی نمایید