گیاهان اپارتمانی.بنفشه افریقایی.بگونیا.بنجامین.بنسای.شمعدانی.یاس.

 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱٢:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۸/۱٦
 

یاس
فارسی اصیل : یاسمن ً
فارسی رایج : یاس
نام انگلیسی : gasmine
خوشبو و معطرترین گل از خانواده «اولثاسه» شاخه‌
ها بلند و برگهای آن مرکب و سبز رنگ، گلها سفید و داری 5 گلبرگ بسیار ظریف و خوش‌بو، مخصوص مناطق معتدل، بعلت رشد فوق‌العاده شاخه‌ةای احتیاج به قیم دارد، پس از گلدار شدن آن می‌توان به سرسرا یا اتاق منتقل نمود، هر ساله احتیاج به هرس شدید دارد به طوریکه شاخه‌ها با به یک سوم باید کاهش داد، حذف ماهیانه سر شاخه‌ها جهت تحریک جوانه‌های جانبی و رشد آنها لازم است.
نیازها:
نور: به نور کامل و کافی احتیاج دارد، اشعه مستقیم آفتاب در تابستان به گلها صدمه وارد می‌نماید.
دما: درجه حرارت 18 بهترین درجه برای این گیاه است، جریان ملایم هوا را دوست دارد (بخصوص در تابستان) در زمستان گیاه را در درجه حرارت13 نگهداری کنید.
آبیاری : زمانی که گیاه غرق در گل است هر چهار یا پنج روز یک بار آبیاری نمایید، در تابستان به هفته‌ای سه بار آبیاری نیاز دراد، خاک را همیشه مرطوب نگه دارید ولی مواظب باتلاقی شدن آن باشید، زهکش را همیشه بازدید کنید، در زمستان با خشک شدن خاکهای سطحی آبیاری را شروع کنید (‌به جز زمان گل‌دهی که به آب بیشتری احتیاج دراد.
رطوبت: در صورت خشک بودن هوا احتیاج به غبار پاشی روزانه دارد، گلها را از خیس شدن محفوظ نگه دارید، جهت تامین رطوبت پایدار گلدان را درون گلدانی بزرگتر قرار داده و حد فال بین اندو را با خزه مرطوب پر نمایید.
خاک مناسب : مخلوطی از سه قسمت خاک لوم و یک قسمت پیت بهترین خاک است.
تعویض گلدان: در اوایل بهار با تمام شدن گلها پس از هرس شاخه‌های خشک گلدان را تعویض نمایید، در صورت عدم امکان تعویض فقط به خارج کردن خاکهای سطحی گلدان و عوض نمودن آن با خاک نو و غنی اکتفا کنید.
تمیز بودن برگها: غبار پاشی کافی است از مواد براق کننده شیمیایی استفاده ننمایید
تکثیر: ریشه‌دار نمودن قلمه چوب نیمه‌سخت در اواخر تابستان، خوابانیدن شاخه‌ها، جداکردن پاجوشها در بهار
برگهای جیدد ریز و گلها ظاهر نمی‌شوند: گیاه از کمبود عناصر در رنج است، در فصل ردش هر دو هفته یک بار طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی نمایید، اگر رشد گیاه کند شده است ممکن است احتیاج به تعویض گلدانها داشته باشد.
عواض و درمان
برگها بد شکل و حشرات سبز رنگی روی آنها مشاهده می‌گردند: گیاه را با سم حشره کش نفوذی طبق دسور سمپاشی نموده تا حشرات از بین بروند.
حشرات ریزی در اطراف گلدانها در حال پروازند: گیاه با سم حشره‌کش هر هفته سمپاشی کنید تا حشرات از بین بورند.
برگها کمرنگ شده و می‌ریزند: اگر در زمستان این علامت مشاهده گردد آبیاری بیش از اندازه بوده است، اجازه دهید سطح خاک قبل از آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید، در تابستان به آبیاری بیشتری نیاز دارد ولی مواظب زهکش باشید.
برگها و غنچه‌ها قبل از باز شدن قهوه‌ای می‌شوند: هوا خیلی گرم و خشک است، گیاه را غبار پاشی نمایید.
برگها چین و چروکدار و قهوه‌ای می‌شوند: خاک خیلی خشک و یا گیاه در معرض اشعه مسقیم آفتاب بوده است، شرایط را بازدید و اگر گیاه احتیاج به آبیاری دارد آن را به مدت 15 دقیقه درون سطل پر از آب منتقل نموده سپس آن را خارج نمایید، در صورت لزوم گیاه را به محلی با اشعه غیر مسقیم ببرید.
گلها باز نمی‌شوند: نور کافی نیست گیاه را به محل پر نورتری منتقل نمایید.
برگها رنگ پریده و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است: کنه ریز قرمز عامل آن است، با پارچه و یا اسفنج آغشته به سم کنه‌کش سطح زیرین برگها را تمیز نمایید تا علایم برطرف گردند، ایجاد رطوبت بخصوص رطوبت دایمی و پایدار در کاهش آفت موثر است.
برگها سیاه می‌شوند: هوا سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید، ممکن است این عارضه به علت استفاده از مواد براق کننده شیمیایی نیز باشد، از آنها استفاده ننمائید