گیاهان اپارتمانی.بنفشه افریقایی.بگونیا.بنجامین.بنسای.شمعدانی.یاس.

 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۸/۱٦
 

خانواده Araceae :
نام علمی : Philodendron spp
نام انگلیسی Philodendron :
این جنس دارای 275 گونه همیشه سبز است که خاص نواحی آمریکای جنوبی بوده و همگی را می‌توان در گلخانه و آپارتمان‌ها پرورش داد. اکثر گونه‌های این جنس بالا رونده است و در هر گره ریشه هوایی تولید می‌کنند. شکل برگ در گونه‌های مختلف, گوناگون است. برخی برگ‌ها کامل و بدون بریدگی است و برخی دیگر دارای برش‌های عمیق و سوراخ‌های بزرگ است. در سال‌های اخیر فیلودندرون برگ کوچک نیز به ایران وارد شده و تکثیر می‌یابد. رنگ برگ‌ها نیزمتفاوت است و در برخی گونه‌ها سبز و سفید یا سبز و سفید مایل به زرد می‌باشد...........................................................................تکثیر
تکثیر فیلودندرون بسیار ساده و از طریق کاشت بذر و قلمه‌زدن, به راحتی امکان‌پذیر است. در حالی که تکثیر آن از طریق کاشت بذر جهت دستیابی به نمونه‌های جدید صورت می‌گیرد, روش معمولی تکثیر فیلودندرون از طریق قلمه‌زدن می‌باشد. قلمه‌ها را از روی پایه‌های مادری هر 2 تا 3 ماه یکبار در درجه حرارت 18 درجه سانتیگراد بر می‌دارند. برداشت قلمه‌ها به سه روش زیر صورت می‌گیرد :
1- قلمه‌های انتهایی حاوی 2 تا 3 برگ بوده و در ظرف مدت 3 تا 4 هفته در گلخانه ریشه‌دار می‌شوند.
2- قلمه‌هایی از قطعه ساقه‌ای با یک برگ, این قلمه‌ها در ظرف مدت 7 تا 8 هفته ریشه‌دار می‌شوند.
3- قطعاتی از ساقه که بدون برگ بوده و ظرف مدت 3 ماه ریشه‌دار و برگدار می‌شوند.

نور
این گیاه در مقابل تغییرات نور مقاوم است و در زیر نور ----- شده آفتاب و یا نوری که از پنجره شمالی بتابد به خوبی رشد می‌کند.خاک
خاک مناسب برای پرورش فیلودندرون خاکی است غنی که براحتی آب اضافی را از خود عبور دهد.

کود
فیلودندرون نیاز بسیار کمی به کودهای فسفره دارد زیرا این نوع کود بر رشد و نمو گیاه تاثیر معکوس دارد. فرمول کود مناسب این گیاه برای عناصر ازت, فسفر, پتاسیم به نسبت‌‌های 2-1-2 بوده, افزودن ازت به صورت نیترات بر رشد فیلودندرون تاثیر مطلوبی دارد.

آب
* زمان آبیاری مناسب هنگامی است که خاک گیاه از خشکی متعارفی برخوردار باشد.
* آبیاری نیز باید به اندازه‌ای صورت گیرد که مقدار کمی آب از انتهای گلدان خارج گردد.

درجه حرارت
انواع این گیاه در دمای معمولی آپارتمان (21 درجه سانتیگراد) رشد خوبی دارد. به طور کلی فیلودندرون‌ها را به دو گروه عمده تقسیم‌بندی می‌کنند :
1- بالا رونده‌ها
2- غیربالا رونده‌ها

مشکلات نگهداری فیلودندرون
* زیادی نمک در خاک

علائم
حاشیه برگ های پیر به رنگ قهوه‌ای در آمده, شکننده شده و از بین می‌روند. اگر این حالت شدت یابد حاشیه تمام برگ‌ها دچار چنین وضعی خواهند شد, و حتی دیگر قسمت‌های برگ نیز احتمالاً به رنگ زرد در می‌آیند.

علت
این خسارت ناشی از زیادی نمک در خاک می‌باشد. فیلودندرون نسبت به نمک اضافی حساسیت دارد, زیرا نمک‌های قابل حل توسط ریشه گیاه جذب شده و در برگ‌ها تجمع می‌یابند, که این تجمع بیش از حد نمک در برگ‌ها موجب از بین رفتن بافت گیاه می‌شود. نمک می‌تواند از طریق آب, کود یا خاک وارد گیاه شود. اگر گیاه به خوبی آبیاری نشود میزان تجمع نمک در گیاه و خسارت وارده بیشتر خواهد شد.

درمان
نمکهای اضافی را می‌توان با شستشوی خاک گیاه با آب تعدیل کرد. در زمان‌های مختلف باید گلدان را به قدری آبیاری کرد که آب از آن تخلیه شود. این عمل را می‌توان در حمام و یا در خارج از منزل انجام داد. باید گیاه را همواره از بالا و از روی برگ‌ها آبیاری نمود و مقدار آب جمع شده در زیر گلدان را تخلیه کرد.* بیماریها
بیماری پوسیدگی ریشه

علائم بیماری
گیاه کوتاه باقی می‌ماند و برگ‌های زیرین آن زرد شده و می‌افتند. ریشه گیاه نرم و فاقد کلاهک سفید رنگ می‌شود و در نهایت مرگ گیاه رخ می‌دهد.

علت
بیماری پوسیدگی ریشه توسط یکی از انواع قارچ‌هایی که آن را به نام کپک‌های آبزی می‌شناسیم ایجاد می‌گردد. این قارچ‌ها (از گونه‌های Ryzonoclonia و Pythium ) می‌باشند که در خاک ‌های مرطوب رشد می‌کنند. این بیماری به دلیل آبیاری بیش از اندازه و یا عدم وجود زهکشی مناسب جهت خروج آب اضافی از گلدان پدید می‌آید. این قارچ‌ها معمولا ًدر خاک باغچه وجود دارند, بنابراین باید خاک باغچه قبل از استفاده ضدعفونی گردد. دست‌هایی که قبلاً با گلدان آلوده تماس یافته‌اند نیز موجب آلودگی خاک و انتقال این قارچ‌ها می‌شوند. در صورت مرطوب بودن خاک, پوسیدگی ریشه به سرعت گسترش می‌یابد و تمام ریشه را در برمی‌گیرد.

درمان
در صورتی که آلودگی گیاه چندان توسعه یافته نباشد, باید اجازه داد تا خاک در بین دو آبیاری خشک شود. اگر خاک گلدان فاقد زهکشی مناسب باشد و آب آن تخلیه نمی‌گردد, گیاه را باید به گلدان دیگری انتقال داد. همان گونه که قبلاً ذکر شد نباید از خاک‌های سنگین استفاده کرد, بلکه خاک مناسب در واقع خاکی است که به راحتی آب از آن عبور می‌کند. در صورتی که قسمتی از گیاه دچار پوسیدگی ریشه و یا ساقه شده باشد می‌توان ناحیه آلوده را حذف کرد و گیاه را دوباره در خاک مطلوب و سالم کاشت, سپس خاک‌ها, ریشه‌ها و سایر اندام‌های آلوده گیاه را باید معدوم کرد و گلدان قدیمی را کاملاً شست و آن را در محلولی حاوی یک قسمت آب ژوال خانگی و 9 قسمت آب به مدت 30 دقیقه خیساند پس از این مدت باید آن را به خوبی با آب شستشو داد.

بیماری باکتریایی لکه برگی

علائم
این بیماری بر روی برگ‌ها لکه‌های کوچکی ایجاد می‌کند و سپس لکه‌های مورد اشاره بزرگ و نامنظم شده لبه آنها زرد رنگ می‌گردد. بعد از مدتی بافت‌های آلوده گیاه به رنگ قهوه‌ای یا سیاه درمی‌آیند. برگ‌های آلوده به رنگ زرد درآمده خشک می‌شوند و از گیاه جدا می‌گردند.

علت
عامل این بیماری نوعی باکتری است که علاوه بر فیلودندرون به گیاهان دیگری مانند دیفن باخیا و دیگر گیاهان برگ زینتی حمله می‌کند. در شرایطی که رطوبت نسبی محیط در سطح بالایی قرار دارد باکتری مزبور از طریق زخم‌ها و یا منافذ طبیعی برگ‌ها وارد گیاه شده, درون برگ‌ها موجب پوسیدگی بافت و ظهور لکه‌های زرد رنگ می‌شود و در محیط مرطوب باکتری‌ها به سرعت تکثیر می‌یابند و به صورت توده‌هایی از بافت برگ به بیرون نفوذ می‌کنند. در صورت آلودگی شدید گیاه, برگ‌ها پژمرده و خشک می‌شوند.

درمان
درمان مشخص برای بهبود لکه‌های آلوده وجود ندارد. برای جلوگیری از انتشار بیماری نباید در هنگام آبیاری از روش مه‌پاشی استفاده نمود و گیاه را باید در جایی نگهداری کرد که قطرات شبنم روی آن جمع نگردد. برگ‌های مبتلا به بیماری را باید نابود ساخت و از تماس دست آلوده به گیاه سالم جداً خودداری کرد.

آفات
کنه تار عنکبوتی
کنه‌ها جانوران بسیار کوچکی هستند که با چشم غیر مسلح به زحمت دیده می‌شوند, بر روی برگ هایی که مورد تغذیه آنها واقع می‌شوند نقاط زرد رنگی وجود دارد که جای قطعات دهانی آنهاست. برگ‌های مورد حمله به تدریج خشک شده و می‌میرند. بعضی از کنه‌ها با تنیدن تار باعث تجمع گرد و غبار محیط روی برگ‌ها می‌شوند و منظره بسیار کثیفی به برگ‌ها می‌دهند. برای پی بردن به وجود کنه, کاغذ سفیدی را در زیر گیاه آلوده نگهداری و برگ‌ها را به شدت تکان دهید. جانوران ریز سبز, قرمز و یا زرد که در حدود یک میلیمتر و یا کمتر می‌باشند, روی کاغذ افتاده شروع به حرکت می‌کنند. کنه‌ها روی زمینه سفید رنگ به راحتی قابل مشاهده‌اند.

علت
کنه‌های تار عنکبوتی عامل این خسارت می‌باشند. کنه‌ها آفت اصلی بسیاری از گیاهان آپارتمانی از جمله فیلودندرون به حساب می‌آیند. کنه‌ها با تغذیه از شیره گیاهان از سطح زیرین برگ‌ها به گیاه صدمه می‌رسانند. بر اثر تغدیه از برگ‌ها رنگدانه‌های سبز (کلروفیل) گیاه از بین رفته, ظاهر برگ نقطه نقطه می‌شود. در شرایط گرم و خشک که برای کنه‌ها بسیار مطلوب است این جانوران به تعداد زیاد رشد و تکثیر می‌یابند.

درمان
گیاهان آلوده را باید به خارج از ساختمان برد و آنها را با یکی از کنه کش‌ها سمپاشی کرد. این عمل باید به مدت دو هفته تکرار شود. گیاهان جدید را که به درون منزل می‌آورید به خوبی بازدید کنید تا از ورود کنه به داخل منزل جلوگیری شود.

شپشک آرد آلود

علائم
شپشک‌های آرد آلود حشرات سفید رنگ و بیضی شکل به طول تقریبی شش میلیمتر می‌باشند و به صورت سفید و کرکدار بر روی برگ‌ها, ساقه‌ها, محل انشعاب ساقه‌ها از تنه گیاه و در محل اتصال برگ‌ها به ساقه جمع می‌شوند. آنها با ترشح چسبناکی روی برگ‌ها را می‌پوشانند و یا برگ‌ها را لکه‌دار کرده و شکل اصلی آنها را تغییر می‌دهند.

علت
گونه‌های مختلفی از این حشره از گیاه فیلودندرون تغذیه می‌کنند. شپشک‌های آرد آلود با مکیدن شیره گیاهی باعث از بین رفتن برگ‌ها و مرگ آنها می‌شوند. شپشک‌های بالغ ماده ممکن است زنده‌زایی داشته و یا در توده‌های مومی شکل سفید و کرکداری تخمگذاری کنند. حشرات نابالغ که پوره نامیده می‌شوند به تمام بخش‌های گیاه و یا حتی گیاهان مجاور سرایت می‌یابند. به محض آنکه حشرات نابالغ شروع به تغذیه می‌کنند, تارهای سفید رنگ و چسبناکی از خود ترشح کرده که سطح بدن آنها را پوشانده و ظاهری پرزدار به آنها می‌دهند. هنگامی که این حشرات بالغ می‌شوند از تحرک آنها کاسته می‌شود. شپشک‌های آرد آلود قادر به استفاده از تمامی قند موجود در شیره گیاهی نیستند و در نتیجه مازاد آن را به صورت مایعی به نام عسلک از خود دفع می‌کنند. این مایع سطح برگ‌ها را می‌پوشاند و حتی ممکن است بر روی لوازم زیر گلدان نیز بچکد.

درمان
گیاهان آلوده به شپشک‌های آرد آلود را می‌توان با سموم شیمیایی از بین برد. در این حالت گیاه را به خارج از منزل انتقال داده و آنها را با سموم سیستمیک سمپاشی می‌کنند. در صورت امکان می‌توان به وسیله پارچه‌ای نمناک یا گوش پاک‌کن آغشته با الکل شپشک‌ها را از روی گیاه مزبور برداشت. سپس قسمت زیر گلدان حاوی گیاه را برای یافتن تخم این حشرات بازدید کنید و آنها را نیز در صورت مشاهده از بین ببرید. با بررسی گیاهان خریداری شده که به خانه می‌آورید از ورود شپشک‌ها به منزل پیشگیری کنید