گیاهان اپارتمانی.بنفشه افریقایی.بگونیا.بنجامین.بنسای.شمعدانی.یاس.

 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۸/۱٦
 

فیتونیا
فارسی اصیل : رزیدل (رزی = رنگی + دل) اشاره به رنگارنگی و رگبرگهای سرخ و سفید برگهای دل مانند آن
فارسی رایج : فیتونیا
نام انگلسی : برگ توری منقوش ..........................واقعاً برگ توری منقوش است، برگها پهن و قلبی شکل و رگبرگهای اصلی و فرعی آن رنگین و کاملاً نمایان، شاخه‌ها گسترده و افتاده و زیبا برای حفظ این حالت بهتر است گاه به گاه جوانه‌های انتهایی را حذف کرده تا جوانه‌های جانبی رشد کنند، به علت نیاز شدید به رطوبت محیط کاشت آنها در گلداهای شیشه‌ای دهانه گشاد رایج است، سایه دوست است ولی نه لزوما تاریکی، گلهای ریز آن مورد توجه نیست و بهتر است به محض مشاهده حذف گردند و بالاخره خانواده آن «آکانتاسه» و زاد گاهش برزیل است.
نیازها:
نور: نسبت به سایه مقاومت خوبی نشان می‌دهد، تابش نور مستقیم آفتاب بخصوص از پشت شیشه به برگهای گیاه صدمه وارد می‌نماید.
دما: حداقل آن 18 درجه سانتیگراد است (در تمام طول سال احتیاج به هوای گرم دارد) در صورتی که درجه حررات بالای 30 درجه باشد غبار پاشی توصیه می‌گردد.
آبیاری : حداقل سه بار در هفته در تابستان آبیاری لازم است در زمستان هر پنج روز یکبار آبیاری کافی است، گیاه نسبت به خشکی حساس است، مرتباً رطوبت خاک را بازدید نمایید.
رطوبت : در تابستان هر روز احتیاج به غبار پاشی دارد، در زمستان هفته‌ای سه بار کافی است.
تغذیه : هر چهارده روز یکبار با مخلوط کودهای شیمیایی محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور سازنده تغذیه مصنوعی لازم است، به علت کم توقع بودن گیاه نصف میزان توصیه شده کافی به نظر می‌رسد.
خاک مناسب : انواع خاکهای لیمونی و کمپوست برای رشد ریشه مناسب است.
تعیوض گلدان: به علت سطحی بودن ریشه‌های گیاه نیاز چندانی به تعویض سالیانه گلدان نیست ولی از زهکش گلدان باید دایم بازدید نمود.
تمیز نمودن برگها : غبار پاشی برای تمیز کردن کافی به نظر می‌رسد از مواد براق کننده برگها که روزنه ها را مسدود می‌نماید استفاده نکنید.
تکثیر : انتخاب قلمه‌ های جوان در بهار و ریشه‌ دار کردن آنها در دمای 18 درجه اگر چه نگهداری آن از نقطه نظر رطوبت و حرارت مطلوب کمی مشکل است ولی حالت زیبایی برگها و رگبرگها ارزش مراقبت ویژه را دارد.
تامین رطوبت : فیتونیا احتیاج شدیدی به محیط کاملاً مرطوب دارد. بطوری که در تابستان و در درجات حرارت بالا به 2 بار غبارپاشی درروز نیازمند است، رطوبت پایدار را با اضافه نمودن سنگریزه و آب به ته گلدان تامین نمایید، ته گلدان با آب در ارتباط نباشد.
عوارض و درمان :
حاشیه برگها چروک خورده و پژمرده‌اند: هوا خیلی خشک است، غبار پاشی را شروع نمایید، مقدار سنگریزه در زیر گلدانی بریزید و آب به ان اضافه نمایید. مواظب باشد ته گلدان با آب در تماس نباشد.
لکه‌های سوخته روی برگها مشاهده می‌گردد: علت آن استفاده از مواد شیمیایی براق کننده برگهاست، از آنها استفاده نکنید.
برگها می‌ریزند و جوانه‌های جدید ظاهر نمی‌شوند: هوا سرد است، گلدان را به محل گرمتری انتقال دهید، تشنگی مفرط هم عامل دیگر این عارضه است.
برگهای جوان ریز و فاصله بین دو برگ زیاد است: نور کافی نیست، به محل روشن‌تر منتقل نمایید، مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید.
برگها چروک خورده و نازک هستند: گیاه تشنه است و یا تابش مستقیم آفتاب عامل آن است، گلدان را بمدت 15 دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید،‌آبیاری را تنظیم کنید، گیاه را به محل نیم سایه منتقل نمایید.
برگها بد شکل و حشرات چسبنده‌ای روی آنها مشاهده می‌گردد: سمپاشی با سم حشره‌کش نفوذی هر دو هفته یکبار تا رفع علایم پیشنهاد می‌گردد.
برگهای پایینی زرد می‌شوند: خاک گلدان باتلاقی شده است، سوراخ ته گلدان را بازدید و با یک سیم باریک با ملایمت مجاری خروجی زهکش را باز کنید، اجازه دهید سطح خاک خشک شود سپس آبیاری را شروع کنید.