گیاهان اپارتمانی.بنفشه افریقایی.بگونیا.بنجامین.بنسای.شمعدانی.یاس.

 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱٢:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۸/۱٦
 

گلدان

گلدان باید مناسب با درخت یا درختچه انتخاب شود. برای انواع بلند و کشیده ناگزیریم از گلدان‏های عمیق استفاده کنیم اما برای گیاهان کوچک‏تر یک یا چند جعبه گل (باکس Box) مشکل را حل می‏کند. گلدان و باکس‏های گل باید منفذی برای خروج آب‏های اضافه داشته باشد. زیرگلدانی را فراموش نکنید زیرا آبی که از گلدان خارج می‏شود در بالکن جاری شده و برای شما و همسایه‏ها مشکل‏ساز خواهد شد.


محل قرار گرفتن گلدان

اگر بالکن فضای کافی دارد و قرار دادن گلدان در هر جایی امکان‏پذیر است اما برای بالکن‏های کوچک گوشه‏ای از آن را انتخاب می‏کنیم. درختان و درختچه‏هایی که به سرما حساس هستند باید نزدیک به دیوار قرار بگیرند تا از سرمای زمستان محافظت شوند.


نارنج

سرمای زمستان را تا حد زیادی تحمل می‏کند اما در مناطقی مانند تهران و کرج در زمستان باید شاخه‏ها و برگ‏های نارنج‏های جوان را به وسیله نایلون بپوشانیم. انواع چندساله نیاز به پوشش زمستانه ندارند. نارنج درختی است همیشه سبز، خزان نمی‏کند و فضای بالکن را در تمام طول سال سبز و زنده نگه می‏دارد. شاخه‏های جانبی آن گسترش زیادی دارند. اواخر زمستان آنها را هرس کنید تا شاخه‏ها مزاحم رفت و آمد شما نباشند. مرکبات دوستدار خاک‏های اسیدی و حاصلخیزند. آبیاری را مرتب انجام دهید و اجازه ندهید خاک خشک شود. با این همه نسبت به باتلاقی شدن خاک حساسیت زیادی دارند و در صورتی که آب پای ریشه‏ها جمع شود برگ‏هایشان زرد می‏شود. کمبود مواد غذایی نیز موجب زردی و ریزش برگ‏ها می‏گردد. برای جبران کمبودهای غذایی از کودهای مکمل یا ریزمغذی استفاده کنید. این نوع کودها در مراکز فروش گل و گیاه در دسترس هستند.


زیتون

این نیز درخت دائمی دیگری است که در گلدان مانند یک درختچه سبز و زیبا عمل نموده بدون مراقبت خاصی فضایی روح‏انگیز ایجاد می‏کند. رنگ برگ‏های زیتون با سایر درختان و درختچه‏ها متفاوت بوده و نقره‏ای‏فام هستند. این درخت نیز مانند نارنج به گلدان نسبتا بزرگی احتیاج دارد. در صورتی که وقت و حوصله زیاد برای آبیاری و رسیدگی به گیاهان ندارید و نمی‏خواهید مرتب به بالکن سر بزنید زیتون را انتخاب کنید، زیرا بسیار کم‏توقع و مقاوم است. میوه‏هایش در پاییز که ممکن است طلایی یا بنفش باشند تماشایی است.

زیتون نسبت به آب زیاد و غرقابی‏شدن ریشه حساس است. موقعی به آن آب بدهید که خاک کاملاً خشک شده باشد.


یوکای باغچه‏ای

درختچه زیبای یوکای باغچه‏ای را در پارک‏ها و فضای سبز شهری دیده‏اید. دو نوع یوکا از شهرت زیادی برخوردارند:

یوکای آپارتمانی که مانند سایر گیاهان آپارتمانی در داخل ساختمان نگهداری می‏شود و یوکای باغچه‏ای که در باغچه یا گلدان در فضای باز پرورش می‏یابد. یوکای باغچه‏ای یک یا دو ساقه ضخیم دارد که برگ‏های خنجری‏شکل آن از بالای ساقه یا به صورت پاجوش از قسمت‏های پایین تنه خارج می‏شوند. در مورد یوکای باغچه‏ای نباید از آفتاب تابستان یا سرمای زمستان نگرانی داشته باشیم. یوکا نیز مانند زیتون به آب کم احتیاج داشته و باید زمانی به آن آب بدهیم که خاک خشک باشد. یوکا فضای زیادی اشغال نمی‏کند. نسبت به سایه حساس است. در نور کم برگ‏هایش بی‏رویه رشد نموده و زیبایی خود را از دست می‏دهند. در این گیاه قسمت پایین ساقه به صورت غده‏مانند در می‏آید. این قسمت دارای مواد غذایی بوده و گیاه را در مقابل گرسنگی و تشنگی مقاوم می‏کند.


پیراکانتا

این درختچه زیبا تنها مشکلی که دارد این است که شاخه‏های تیغ‏دارش را به اطراف می‏گستراند و مانع رفت و آمد شما به بالکن می‏شود. بنابراین باید همه‏ساله در اواخر زمستان آن را هرس نموده و به شاخه‏هایش فرم بدهید. شاخه‏ها که به صورت نامنظم رشد می‏کنند همیشه سبز و دائمی‏اند. در پاییز میوه‏های کوچک و نارنجی‏رنگش به شکل تسبیح در کنار یکدیگر قرار می‏گیرند. این میوه‏ها خوردنی هستند. قبل از اینکه خاک گلدان خشک شود به آن آب بدهید.


تِروِر

درختچه‏ای است با برگ‏های سبز یا کِرِم. نوع کرم یا ابلق، زیباتر از برگ سبز است. این گیاه همیشه‏سبز اگر در گلدان یا باکس گل کاشته شود می‏تواند زینت‏بخش بالکن باشد. شاخه‏هایش پر از برگ‏هایی است که به صورت متقابل سبز شده و همه شاخه‏ها را در بر می‏گیرند. در مورد مراقبت از این گیاه مشکل خاصی نخواهید داشت فقط به آن آب کافی بدهید و او را به حال خود رها سازید