گیاهان اپارتمانی.بنفشه افریقایی.بگونیا.بنجامین.بنسای.شمعدانی.یاس.

 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱٢:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۸/۱٦
 

کاج مطبق............................ در شرایط ایده آل به خوبی رشد میکنه و لی در شرایط داخل آپارتمانی رشد بسیار کندی داره.بهر حال استفاده از کود های مخصوص سوزنی برگان در فصل رشد و بمیزان توصیه شده بر روی راهنمای کود،میتونه تا حد قابل توجهی به سلامت نگداشتن گیاهتون کمک کنه.
بلند شدن برگها(البته بیش از حد معمول) میتونه نشونه ای از کم نوری محیط گیاه باشه که احتمالا کج شدن گیاه به سمت نور هم به همراهش دیده میشه. استفاده بیش از حد از کودهای ازته هم میتونه این حالت رو ایجاد کنه.
نیازها

نور

اگرچه سایه را تحمل می‌کند ولی نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید البته قابلیت نگهداری در آفتاب را نیز دارد که بهتر است در بهار و تابستان آن را در خارج از آپارتمان نگهداری کنید. در نور کامل بدون تابش آفتاب سبزتر میماند ولی در آفتاب بهتر رشد می‌کند. هر چند وقت یکبار آن را ۱۸۰ درجه بچرخانید تا به طرف نور منحرف نشود. روزی ۲ تا ۳ دقیقه موسیقی ملایم برای این گیاه معجزه می‌کند.

دما

قابلیت تحمل همه دماها را دارد به همین دلیل می‌توان آن را در داخل یا خارج از آپارتمان نگهداری کرد. (به عنوان گیاه باغچه‌ای و آپارتمانی کاربرد دارد).

آبیاری

در تابستان هفته‌ای دو بار و در زمستان در ۷ تا ۱۰ روز یکبار آبیاری نما یید خاک را همیشه مرطوب نگهدارید. برای طراوت هرچه بیشتر این گیاه و سبز ماندن برگهای زیبای آن لازم است روزی یکبار با آب پاش برگهای گیاه بویژه برگهای فوقانی آن را مرطوب نمایید.

خاک

خاک کمپوست .................برای این گیاه مناسب است. خاک را سبک تهیه نمایید مخلوطی از دو قسمت گل و سه قسمت برگ پوسیده برای این گیاه مناسب است.

تکثیر

تکثیر کاج مطبق در خانه بسیار مشکل و تقریباً ناممکن است. برای تکثیر از بذر یا قلمه استفاده می‌شود که البته قلمه باید از انتها ی ساقه گیاه باشد در غیر اینصورت گیاه حاصل کج در می‌آید. نکته: در نوک این کاج ساقه فوقانی قرار دارد که به صورت عمودی و رو به بالا است. اگر این ساقه آسیب ببیند و یا قطع شود برابر است با از بین رفتن کامل گیاه. پس بسیار مراقب این قسمت از گیاه باشید.