گیاهان اپارتمانی.بنفشه افریقایی.بگونیا.بنجامین.بنسای.شمعدانی.یاس.

 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۸/۱٦
 


کودها انواع بسیار زیادی دارند. البته این تفاوت فقط در نسبت مواد تشکیل دهنده اونا هست وگرنه از نظر مواد تشکیل دهنده کم و بیش یکسان هستند.این تفاوت بر مبنای نیاز گیاه بسته به دوره رشد و نوع گیاه تعین میشه.حتما تا حالا دیده اید که مثلا میگن کود تخصصا برای گل رز و یا کود برای چمن یا کاکتوس یا غیره.
نحوه دوم این تقسیم بندی که بیشتر مورد توجه گلهای باغچه ای و یا گیاهان خانگی هست به دو دسته عمده کودهای رشد و کودهای گلدهی تقسیم میشن که در اینمورد همون نسبت بین اوره و پتاس و فسفر تغییر میکنه.

کود د یگه ای که برای گیاهان آپارتمانی مورد نظر هست و در واقع شما باید از فروشگاهها تهییه بفرمایید بطور عمومی بنام کود کامل نامیده و فروخته میشود که دارای انواع مواد لازم برای رشد و گلدهی به نسبت لازم میباشد.از انواع دیگر کود که فکر میکنم در ایران هم ساخته میشود کود کریستالون هست که دارای انواع زیادی هست. فکر میکنم شما باید از کریستالون صورتی استفاده کنید. البته در اینمورد بهتر هست که با فروشنده مشورت کنید.
البته این کودها همه شیمیای هستند و انواع بیو هم موجود میباشد .
از این گذشته میتوانید از خاکهای تخصصی گلدان که دارای کودهای دیر آزاد شونده هستند نیز استفاده بفرمایید.

ببخشید این نکته را هم اضافه میکنم که اگر خاکهای تخصصی گلدان در اختیار نباشد میتوانید از کودهای پوشش دار استفاده کنید.این کودها اغلب دارای این خاصیت هستند که مواد را بصورت کم کم در اختیار خاک قرار میدهند و تا مدتی میتوانید احساس راحتی کنید. بیاد داشته باشید که این کودها برای مصرف در باغات و مزارع تولید شده اند نه گلدان.پس استفاده از بیش از 7=8=10 تا دونه از گویچه های کود در یک گلدان توصیه نمیشود.