گیاهان اپارتمانی.بنفشه افریقایی.بگونیا.بنجامین.بنسای.شمعدانی.یاس.

 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۸/۱٦
 

 قلمه گلهای آپارتمانی ............................................................................ همونجوری که میدونید وتا بحال ده ها بار حتما دیده اید بسیاری از دوستداران گل و گیاه از ساقه های گیاه قلمه هایی تهیه و درآب میگذارند تا ریشه دار شده بعد آنرا میکارند.خوب البته که این هم یک روش کارامد و عملی هست اما نظر شما را به نکات زیر جلب میکنم
ریشه دار کردن قلمه در اب مزایا و معایبی داره. مزایاش این هست که براحتی ریشه دار میشه.دیگه اینکه ریشه رو شما میبینید و خوشحال میشین!سوم اینکه درطول مدت ریشه دار شدنش از زیباییش بهره مند میشین.
اما عیبهایی هم داره.اگر دقت کرده باشین ریشه هایی که در آب بوجود میان سفید رنگ هستند ولی ریشه های توی خاک اغلب تیره یا قهوه ای هستند.این بدلیل وجود لایه سخت و محافظت کننده ای هست که در خاک بوجود میاد نه در آب.دوم اینکه ریشه هایی که در آب بوجود میان چون براحتی آب را در اختیار دارن ،هیچ لازم نیست که ریشه های مویی بسازند پس در نتیجه فاقد و یا خیلی خیلی کم دارای تارهای مویی ریشه هستند.
خوب باز هم اگر دقت کرده باشین وقتی قلمه های را که در آب ریشه دار شده به گلدان منتقل میشه دچار یک رکود شدید میشه و برگهاش رو از دست میده و ساقه دراز و زشت میشه و یا حتی ممکنه که از بین بره.دلیلش اینه که بدلایل بالا ریشه هاش یابه درد توی خاک نمیخوره و یا دارای کارایی لازم نیست.خوب یکی دوتا کار برای جلو گیری از این چیزا میشه کرد.اول اینکه اگر میخواین قلمه را در آب ریشه دار کنین یک کاغذ که مانع از نفوذ نور به شیشه بشه به دور شیشه بپیچین که محیط ریشه دار شدن رو تیره کنه.
پس از ریشه دار شدن، بجای اینکه قلمه را به گلدان منتقل کنید ، گلدان را به محیط ریشه منتقل کنید!تعجب نکنید.منظورم اینه که قلمه ها را داخل یک گلدان خالی بگذارید و گلدان خالی را داخل یک سطل آب بگذارید.کم کم با افزودن مقدار خاک ظرف 2 -5 روز از سطح آب بکاهید تا کم کم گلدان پر از خاک و سطل از آب کاملا خالی شود.
با این کار به ریشه فرصت آداپته شدن با محیط خاک و همچنین تولید ریشه لازم رو میدین.
بجز در مورد گیاهانی که محیط آب رو برای ریشه دار شدن ترجیح میدن ( مثل گیاهان مردابی) ،اصولا قلمه ها و گیاهان بدست آمده از قلمه های ریشه دار شده در ماسه یا خاک نسبت به آب از کیفیت و سلامت بیشتری برخوردارند.