گیاهان اپارتمانی.بنفشه افریقایی.بگونیا.بنجامین.بنسای.شمعدانی.یاس.

 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۸/۱٦
 


یوکا دو گونه داره.البته خیلی گونه داره ولی اکثرا در دوگونه کلی میشه جاشون داد.یوکاهای آپارتمانی و باغچه ای.این دوتا ظاهرا شبیه هستند و بعضی ها اشتباها یکی رو بجای دیگری استفاده میکنند.
براحتی میتونید تشخیص بدید که یوکای شما آپارتمانی هست ویا باغچه ای.باانگشت سطح برگ رو لمس کنید و انگشتتون رو کمی حرکت بدید.برگهای یوکای بیرونی نسبت به آپارتمانی خیلی زبر و آزاردهنده هستند.یوکای داخلی خیلی کمرنگ تراز بیرونی هست و در عین حال برگها دارای فاصله بیشتر و در نتیجه طول ساقه بلندتر نسبت به بیرونی هست.
خوب این از نظر ظاهری اما از نظر رفتاری هم با هم فرق دارن.یوکای بیرونی عاشق نور هست ولی یوکای آپارتمانی از نورمستقیم بخصوص نور مستقیم ظهر از پست شیشه بیزار هست!و حتی تا 4-5 هفته نسبت به کم نوری مقاوم هست.البته به نور احتیاج داره. منظورم این نیست که تو تاریکی بزارینش.

یوکای آپارتمانی از گرما بیزار هست. در تابستان ببریدش توی بالکنی جایی که خنک تر از توی خونه باشه.
نکته دوم اینکه زیاد به کود نیاز نداره.نصف اونچه که همه توصیه میکنند استفاده کنید.!( دقیقا بر عکس بنجامین!)
نکته
بر عکس همیشه که میگیم رنگ پریدگی در اثر کم نوری هست این دفه میگم که هر چند که گیاه به نور کافی نیاز  داره اما در اینمورد مراقب تابش نور مستقیم بروی برگها باشید.!اما اگر برگهای پایینی زرد میشن حتما از کم نوری هست.
مشکل معمول و عمومی در مورد یوکا این هست که ساقه حالت پوکی و یا نرمی پیدا میکنه و بطور نا جوری دراز میشه.برگها ریزش پیدا میکنن و ساقه لخت و بی ریخت میشه.خوب معلومه!ریشه مشکل داره دیگه!در اینحالت به دو نکته توجه کنید.یا ریشه در اثر زیادی آب پوسیده و یا ریشه توسع پیدا کرده. در هر دو حالت باید خاک یا کمپوست محیط گلدان رو بدون اشیب رسوندن به ریشه تخلیه و بعد گیاه رو به یک گلدان کوچکتر منتقل کنیدبعد هم ساقه رو از محل دلخواه ببرید و منتظر شوید تا جوانه های جدید ظاهر شوند.
برای تمیز کردن برگها هم از همون روش عمومی استفاده کنید.
با وجود اینکه گفتم که زیاد به کود نیاز نداره ونصف اونچه که همه توصیه میکنند استفاده کنید،اگر برگهای جدید فاقد رشد مناسب هیتند نسبت به کوددهی اقدام نمایید.
نکته
بروز لکه ها ی قهوه ای روی برگها بدلیل حمله آفت به زیر برگهاست.سطح زیرین برگ رابا یک حشره کش عومی و یا نفوذی اسپری کنید.
نکته دیگر اینکه عامل سفیدک روی برگ هم قارچی هست که طبیعتا با ضد قارچ اسپری کنید.