گیاهان اپارتمانی.بنفشه افریقایی.بگونیا.بنجامین.بنسای.شمعدانی.یاس.

 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۸/۱٦
 

ما برای خاک چکار کنیم.
اولا که 80 درصد این خاکهایی که در پلاستیک میکنند و میفروشند 90درصدش خاک اره هست نه خاک!و برای استفاده در گلدان به تنهایی کافی نیست به دو لیل/
1-مواد غذایی ای نداره که در اختیار قرار بده
2- عواملی در خاک وجود دارند که مواد غذایی را جذب و بتدریج در اختیار گیاه قرار میدهند که این مواد در خاک وجود دارند نه در خاک اره!پس کودی را هم که شما به گلدان میدهید پس از یکی دو بار آب دادن به گلدان از دسترس خارج میشه.( البته نمیدونم که آیا خاک های بهتری در حال حاضر به بازار آمده اند یا نه).
تازه یه دلیل سوم هم هست! باکتری های تجزیه کننده مواد آلی تجزیه نشده خودشون برای تجزیه کردن اینهمه خاک اره کلی از ازت خاک رو بعنوان سوخت مصرف میکنند وقبل از اینکه نتیجه کارشون بخواد مفید باشه حاصل کارشون از خاک توسط آبیاری خارج شده رفته!
پس همیشه سعی کنید که مقداری خاک کاملا معمولی ( از توی باغچه خونتون یا از توی باغچه های خیابون یا ...) با خاک پلاستیک مخلوط کنید .به چه نسبت؟ به مقدار کافی!( مثل آشپز ها که میگن> نمک بمقدار کافی!! ( آ[خه چقدر؟) ).الان میگم. به اندازه ای که اگر خاک رو خیس کنید و بهم فشارش بدید تا بهم بچسبه و بعد ولش کنین تا خشک بشه، بعدا بتونید براحتی خوردش کنید و بعد از خورد کردنش تکه های بزرگ یا کلوخ برجا نمونه.