گیاهان اپارتمانی.بنفشه افریقایی.بگونیا.بنجامین.بنسای.شمعدانی.یاس.

 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٥:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۸/۱۱
 

برگ انجیری


گیاهی بسیار مقاوم است . هوای گرم و مرطوب ایده آل آن است تغییرات درجه حرارت را براحتی می پذیرد ، ریشه های هوایی آنها احتیاج به تغذیه و تکیه گاه خزه دار دارند برای افراد مبتدی گیاهی مناسب است . این گیاه برگساره ای (برگ زینتی) که منشاء آن جنگل های گرمسیری است، با محیط درون خانه به خوبی سازگار شده و در آب و هوای سرد نیز می تواند رشد کند. در شرایط مساعد محیطی نه تنها برگ های درشتی روی گیاه ایجاد می شود، بلکه تمام گیاه می بالد و بزرگ می شود. گلدان برگ انجیری باید دارای زهکش خوب بوده و محیط کشت دارای پیت و ماسه کافی باشد.

برگ های پهن و بزرگ بر گ انجیری در بین گیاهان زینتی کاملا مشخص است. در برخی گو نه ها بر گها کامل و بدون بریدگی است .و در برخی از گونه ها برگ ها دارای برش های عمیق هستند این گونه شکل بالارونده داشته گاهی ۷ تا ۸ متر بالا میروند و به مونسترا شهرت دارند.

در بین دو ابیاری سطح خاک گلدان خشک شود و ابیاری زیاد برای گیاه مضر است.خاک مناسب:ترکیبی از خاک برگ کود الی و خاک یاغچه است.

نور مستقیم باعث سوختگی برگ میشود. در زمستان در صورت افت دما اگر به گیاه خیلی کم اب بدهیم مقابل سرما مقاومت میکند.در تابستان احتیاج به غبارپاشی دارد.

تکثیر این گیاه از طریق گرفتن قلمه است. قلمه ها را از روی پایه مادری که در۱۸ درجه سانت گراد نگه داری میشوند هر ۲ تا ۳ ماه یک بار برداشت میشود. قلمه ها به صورت زیر گرفته مشوند:

- قلمه های انتهایی دارای ۲ تا ۳ برگ می باشند، این قلمه ددر ظرف ۳ تا ۴ هفته در گلخانه ریشه دار میشوند.

-قلمه های از قطعه از ساقه با یک برگ، این قلمه در ظرف مدت ۷ تا۸ هفته ریشه دار میشوند.

-قطعات ساقه بدون برگ که در ظرف مدت ۳ ماه ریشه دار و برگ دار میشوند.

اگر پایه های مادری در محلی روشن و سایه افتاب پروش یابند میتوان تمامی مدت سال از روی انها قلمه گرفت.در طول مدت بهار و تابستان پاییز میتوان ار روی هر پایه ۲ قلمه ساقه و اگر این پایه ها در خاکی مناسبی ددر گلخانه کاشته شده باشند ۴ قلمه سافه برداشت کرد. برای رشد و نمو قلمه ها درجه حرارت محیط حدود ۲۸ درجه و درجه رطوبت نسبی در حد اشباع باشد و همچنین بستر کاشت از خاکی بسیار سبک مثلا ۴/۳ تورب ۴/۱ ماسه و یا ۳/۲ خاک برگ پوسیده و ۳/۱ ماسه تشکیل یابد. برای خاک گلدان به این مخلوط باید کود دامی اضافه شود.

ریشه های نابجا این گیاه باید با سطح خاک در تماس باشد چون توسط این ریشه ها مواد غذایی دریافت میشود.

برگ انجیری نیاز کمتری به کود های فسفری دارد و این کود در رشد و نمو گیاه اثر معکوس دارد.

نیازها :

نور :
نزدیک پنجره با نور غیر مستقیم نیم سایه نیم آفتاب نور دلخواه این گیاه است مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید .نور مستقیم آفتاب باعث سوختگی برگها می شود .

دما :
اگرچه تا 10 درجه مقاومت می کند ولی کمتر از 13 درجه را دوست مقاومی است در زمستان در صورت افت دما اگر به گیاه خیلی کم آب بدهید ،در مقابل سرما مقاومت می کند ، در تابستان غبار پاشی کنید .

آبیاری :
در بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود آب بیش از اندازه برای گیاه مضر است .

خاک :
ترکیبی از خاک برگ ( مقدار خاک برگ بیشتر باشد ) کود آلی و خاک باغچه ( گل رس ) برای این گیاه مناسب است .

تکثیر:
گرفتن قلمه در بهار که البته چون قلمه ها دارای ریشه هوایی هستند براحتی تکثیر می شود و هر 3 یا 4 قلمه ای را که ریشه کامل داده در یک گلدان کاشته و وسط گلدان یک قیم خزه دار قرار دهید تا گیاه روی این قیم رشد کرده و بالا رود که منظره زیبایی به گلدان می دهد

عوارض و درمان برگ انجیری

* رشد گیاه متوقف است: نور کافی نیست. گلدان را به محل پرنورتری منتقل نمایید.

* لکه‌های قهوه‌ای در وسط یا حاشیه برگها نمایان شده است: در آفتاب غبارپاشی نموده‌اید. عبور نور از قطرات آب بجای مانده روی برگها مانند عبور از شیشه است که به برگها صدمه وارد می‌آورند ، در سایه غبارپاشی کنید و برگهای صدمه دیده را تا انتها قطع نمایید.

* بعضی از برگها شکاف طبیعی هم ندارند: گیاه از گونه دیگری است و عدم شکاف عمیق در برگها کاملا طبیعی است.

* برگها به شکل و شکافدار می‌شوند: گیاه را از محل پرتردد خارج نمایید. صدمات فیزیکی عامل آن است.

* لکه های سیاه و زخم مانند روی برگها است: هوا سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید.

* برگها رنگ پریده‌اند: گیاه احتیاج به کود دهی دارد و گیاه از کمبود عناصر در خاک رنج می‌برد. هر سه هفته یکبار با کود مخصوص گیاه را تغذیه نمایید.

* نوک برگها قهوه ای رنگ می شوند: گیاه تشنه است و فورا آبیاری نمایید. همیشه خاک سطح گلدان را بازدید کنید. بخصوص در تابستان که نیاز آبی بیشتر است.

* برگها رنگ پریده و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است: عامل آن کنه ریز قرمز است. گیاه را هر دو هفته یکبار سمپاشی نمایید تا علایم برطرف شود. غبار پاشی زیر سطح برگها در کاهش آفت موثر است.

* زخم های سفید پنبه‌ای شکل روی برگها مشاهده می‌گردند: عامل آن حشره آفت است. با سم حشره کش دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی نمایید تا علائم بر طرف گردند.

* برگهای زیرین زرد رنگ و سپس قهوه‌ای می‌شوند که شدت آن در زمستان بیشتر است: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است. اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله دو آبیاری کاملا خشک شود سپس آبیاری را با مقدار کمتری انجام دهید. هر دو هفته یکبار آبیاری کافی است.

* برگها خشک و چروک‌دار هستند: گیاه تشنه و هوا خشک است. فورا آبیاری نمایید.