گیاهان اپارتمانی.بنفشه افریقایی.بگونیا.بنجامین.بنسای.شمعدانی.یاس.

 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٥:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۸/۱۱
 

مطبق
گیاهی است سوزنی برگ و زیبا و از خانواده آراکریاسه با شاخه های مطبق ، موطن اصلی آن جزیره نور فولک استرالیا است . رشد آن در محیط طبیعی زیاد ولی در آپارتمان به کندی رشد مینماید احتیاج به اکسیژن فراوان دارد و درجه حرارت بالا را تحمل نمی کند .

نیازها :

نور :اگرچه سایه را تحمل می کند ولی نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید البته قابلیت نگهداری در آفتاب را نیز دارد که بهتر است در بهار و تابستان آنرا در خارج از آپارتمان نگهداری کنید . در نور کامل بدون تابش آفتاب سبزتر میماند ولی در آفتاب بهتر رشد می کند . هر چند وقت یکبار آنرا 180 درجه بچرخانید تا به طرف نور منحرف نشود .
دما :قابلیت تحمل همه دما ها را دارد به همین دلیل می توان آنرا در داخل یا خارج از آپارتمان نگهداری کرد . ( به عنوان گیاه باغچه ای و آپارتمانی کاربرد دارد ) .

آبیاری : در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان در 7 تا 10 روز یکبار آبیاری نما یید خاک را همیشه مرطوب نگهدارید .
خاک :خاک کمپوست برای این گیاه مناسب است . خاک را سبک تهیه نمایید مخلوطی از دو قسمت گل و سه قسمت برگ پوسیده برای این گیاه مناسب است .
تکثیر : تکثیر کاج مطبق در خانه بسیار مشکل و تقریبا ناممکن است . برای تکثیر از بذر یا قلمه استفاده می شود که البته قلمه باید از انتها ی ساقه گیاه باشد در غیر اینصورت گیاه حاصل کج در می آید.