گیاهان اپارتمانی.بنفشه افریقایی.بگونیا.بنجامین.بنسای.شمعدانی.یاس.

 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٤:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۸/۱۱
 

بگونیا

بگونیاهای برگ چناری از آفریقا، بگونیاهای همیشه گل‌دار از برزیل و گونه‌های ریزوم‌دار بگونیا از مکزیک اصل و منشاء یافته‌اند. بگونیاها را به دسته‌های ذیل می‌توان تقسیم نمود:

▪ بگونیاهای معمولی با ریشه افشان
این دسته مهم‌ترین ارقام بگونیا را شامل می‌شود. نوعی که در بالا به آن اشاره شده است (بگونیای همیشه گلدار) که حالت بوته‌ای و نسبتاً کوچک است یکی از این انواع بگونیا است که دارای ساقه‌های کوتاه پیچیده و آبکی است. برگ‌های آن مومی و گیاهی است همیشه گلدار.

▪ بگونیای ریزوم‌دار
که دارای ریزوم‌هائی شبیه به ریشه است. بخشی از این ریزوم‌ها به‌صورت افقی بالای سطح خاک قرار گرفته و ریشه‌های خود را به داخل خاک می‌فرستند. به‌علاوه در برخی از انواع بگونیا ریزوم‌ها عمودی به طرف بالا رشد می‌کنند، و غالباً از یک طرف برگ می‌دهند. در هر دو این بگونیاها گل به‌صورت خوشه‌ای با دمبرگ نسبتاً بلند در بالای شاخه‌ها و برگ‌ها قرار می‌گیرد.

▪ بگونیاهای رکس
شامل تمامی هیبریدها و شکل‌های موتاسیون یافته از بگونیا رکس است که در آسام در سال ۱۸۵۶ کشف شد. این گیاه به دلیل برگ‌های رنگین و بافت زیبای شاخ و برگ کشت و کار می‌شود. برخی از این بگونیاها دارای ریزوم کرک‌داری می‌باشند که به‌صورت افقی در سطح خاک رشد می‌کنند و برخی دیگر رشد عمودی دارند و با شاخه‌های منشعب دیده می‌شوند.

▪ بگونیای غده‌ای (پیازی)
این نیز یکی از گروه‌ەای بزرگ بگونیا است و غالباً در تابستان‌ها گل می‌دهد. در باغ‌ها و در زیر سایه‌ درختان از آنها برای گلکاری خارج از ساختمان استفاده می‌شود.

● کشت و کار بگونیا
نظر به این‌که ارقام بگونیا بسیار متنوع است، نحوه پرورش و کشت و کار و تکثیر این گیاه نیز متفاوت است. به‌طور کالی شرایط پرورشی این گیاهان بایستی با شرایط اصلی یعنی محیط گرم و مرطوب وفق دهد. درجه حرارت مناسب برای پرورش این گیاهان در شب حدود ۱۸ درجه سانتی‌گراد و روز حدود ۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. درجه حرارت شب تقریباً در بیشتر خانه‌ها برای رشد و نمو این گیاه مهیا است. در بین انواع مختلف این گیاه، مقاومت بگونیای همیشه گلدار نسبت به سرما بیش از ارقام دیگر است، در ساختمان‌های نسبتاً سرد باقی می‌ماند. برعکس، بگونیای رکس محل گرم‌تری می‌خواهد و باید از سرما محفوظ بماند. بگونیا در مقابل آلودگی هوا حساسیت نشان می‌دهد و به هوای آزاد و نور کافی (نور مستقیم آفتاب نباشد) نیازمند است. به‌طور کلی بگونیای همیشه گلدار و انواعی که دارای ریشه‌های افشان می‌باشند و نیز بگونیای ریزوم‌دار در مقابل شرایط نامساعد محیطی نسبت به بگونیای رکس که حساس و ظریف‌تر است، مقاومت بیشتری نشان می‌دهند. بگونیای اخیر به رطوبت زیاد، هوا و گرما نیاز دارد.

بگونیاها به نور مستقیم آفتاب نیاز ندارند. نوری که از موانعی گذشته و مقادیری از آن قبلاً جذب شده باشد مناسب‌تر است (نگهداری در گلخانه‌هائی که به وسیله حصیر و یا مواد آهکی پوشش شده باشند، و کاشت بگونیا در نقاط آفتاب ـ سایه زیر درختان). بگونیای همیشه گلدار به نور بیشتری نیاز دارد، در حالی‌که بگونیای رکس حداقل نور را می‌پسندد و در نور زیاد صدمه می‌بیند و می‌خشکد.

برخی نویسندگان بگونیا را به‌طور کلی جزو گیاهان سایه‌پسند طبقه‌بندی کرده‌اند. بنابراین این گیاهان باید در فصل تابستان از نور شدید محافظت شوند. در نواحی سردسیر بگونیاها فقط در روزهای گرم تابستان در سایه نگهداری می‌شوند. بگونیاها به‌طور کلی در محیط کاملاً مرطوب به خوبی رشد و نمو می‌کنند، با وجود این، شدت رطوبت (خاک و هوا) نباید به حدی باشد که این گیاهان همیشه خیس باشند، در غیر این صورت ریشه‌های ظریف و نازک بگونیا که به پوسیدگی حساسیت دارد در مقابل این عارضه مقاومتی نمی‌کند. در محیط خشک برگ‌های بگونیا به زودی خشک می‌شود (پیچیدگی برگ‌ها و لکه‌های خشک شده روی برگ بگونیا به دلیل خشکی هوا به کرات اتفاق می‌افتد)، در مورد بگونیای همیشه گلدار آبیاری باید به زمانی موکول شود که خاک گلدان تقریباً خشک شده باشد و یک‌باره آب فراوانی به آن داده شود تا کاملاً خیس شود. بگونیای رکس در مقابل چنین روش آبیاری مقاومت نداشته، همواره باید به‌صورت متعادل مرطوب نگاه داشته شود. کاشت این گیاه در گلدان‌های مخصوص که خاک به‌صورت دائم از بخش تحتانی رطوبت جذب می‌کند، توصیه می‌شود.بگونیا در مراحل رشد به کودی با ۲/۱ غلظت آن‌چه به‌طور کلی برای گیاهان گلخانه‌ای توصیه شده است، نیاز دارد. مثلاً اگر ازت، فسفر و پتاسیم به غلظت ۱۰۰۰ پی‌پی‌ام هر ۱۵ روز یک‌بار توصیه شده است، در مورد بگونیا غلظت ۵۰۰ پی‌پی‌ام این عناصر کفایت می‌کند، منتهی این کودپاشی هر هفته باید صورت گیرد، و بلافاصله بعد از گلدهی و نیز در دوره خواب از کودپاشی این گیاه اجتناب می‌شود.