گیاهان اپارتمانی.بنفشه افریقایی.بگونیا.بنجامین.بنسای.شمعدانی.یاس.

 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٤:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٦
 
 
اگر بخواهیم به زبان ساده بنسای را تعریف کنیم باید بگوییم: بنسای، درخت کوچک شده و در حال رشدی در یک سینی است؛بن ( bon ) به زبان ژاپنی به معنای ظرف یا سینی ، و سای ( sai ) به معنای کاشتن.بنابراین معنای تحت اللفظی بنسای کاشتن در سینی است.

بنسای گیاه به اصطلاح کوتوله است که از راه های مختلفی برای کوچک نگه داشتن آن استفاده می شود. گیاه بنسای عمری شبیه به یک گیاه و یا درخت کامل را دارا می باشد . بنسای نسبت به دیگر فعالیت های باغبانی مشقت بیشتری دارد.
باورهای عمومی در این جهت می باشد که بنسای ارتفاع بسیار بسیار کمی دارد اما این افکار اشتباه و غیرواقعی است، اگرچه بنسای در مقایسه با درختان مشابه با اندازه کامل وطبیعی کوچکتر است ولی بیشتر آنها ارتفاعی بین 25 سانتیمتر تا 1 متر دارند.
بنسای، امروزه در جهان ، به عنوان یک فعالیت سرگرم کننده مطرح بوده و فهم ما را از طبیعت افزون تر می کند و همچنین راهی است سهل و آسان برای افزایش باغها و بوستان ها.
ازدیاد بنسای به پنج طریق انجام می شود:
1) کاشت بذر 2) قلمه زدن
3) خوابانیدن 4) پیوند زدن
5) تقسیم
از یک درخت جوان می توان قلمه تهیه کرد وبه صورت نشاء در گلدان کاشت.
بنسای به صورت درختی کوچک نگه داری می شود و این هم میسر نمی شود جزء با تربیت درخت بوسیله هرس توام ریشه و شاخه ها.
عملیاتی که بر روی بنسای انجام می گیرد شامل عوض کردن چرخشی و پی درپی گلدان ها، حذف شاخه هایی با رویش جدید ، که با این کار می توان شکل مطلوب و خوشایندی به درخت داد.
با یک تیمار صحیح و شایسته بنسای می تواند عمری 100 ساله داشته باشد. باید توجه داشت که سن درخت مهم نیست بلکه به وجود آمدن یک اثر هنرمندانه حائز اهمیت می باشد. تناسب بین شاخه ها و دیگر اجزای درخت و همچنین سلامت بنسای اهمیت ویژه ای دارد.
بنسای گیاهی معمولی است و نه هیبریدی از واریته های قدکوتاه. در بنسای ، واریته هایی با برگ های کوچک بسیار با ارزش می باشند.اما باید توجه داشت که از هر گیاهی صرفنظر از اندازه طبیعی آن می توان برای به وجودآاوردن یک بنسای بهره جست.
درژاپن اغلب از واریته های کاج و صنوبر و آزالیا و کاملیا و خیزران و آلو استفاده می شود.
به خاطر داشته باشیم که بنسای باید به صورت طبیعی نمایش داده شود و نه با دخالت دست بشر( بجز بنسای چینی که ابتکارچینی ها در بنسای این است که آن را به صورت اژدها و یا دیگر نمادهای بانفوذ و قدرت در می آورند.
همه گیاهانی که به صورت بنسای در می آیند ابتداً در هوای آزاد نگه داری می شوند، بجز گیاهان آپارتمانی و گلخانه ای.
پنج سبک و روش اصلی بنسای :
1) عمودی متقارن
2) عمودی نامتقارن
3) کج ( خمیده)
4) نیمه آبشاری( نیمه افتاده)
5) آبشاری ( افتاده)
همه این سبک و روش ها به نوبه خود مطبوع و زیبا می باشند.