گیاهان اپارتمانی.بنفشه افریقایی.بگونیا.بنجامین.بنسای.شمعدانی.یاس.

 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۳:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٧/۱٧
 

جینسینگ یکی از پدیده های کمیاب گیاهی در جهان امروز است، چیزی شبیه به گیاه مقدس هومه ایرانیان و هندیان. بسیاری را باور براین است که جینسینگ همگونی ای خانوادگی با هومه فلات ایران دارد. گیاه مقدسی که براثر رازگونه بودن کشت و برداشت و مشخصاتش از میان رفته یا از چشم علم امروزی پنهان مانده است. جینسینگ هم می توانست سرنوشتی همسان هومه داشته باشد اگر پادشاه چین نقشه برای یافتن کشت و پرورش جینسینگ نمی کشید. تا پیش از آن خاندان پادشاهی کره نگهبانان این گیاه مقدس بودند و با شدت تمام نوع کشت، داشت و برداشت آن را پنهان نگاه می داشتند. اما پادشاه چین بالاخره به این گیاه دست یافت.
جینسینگ با خواص درمانی اش می‌تواند از میزان و شدت سرماخوردگی در فصل زمستان بکاهد.
دانشمندان کانادایی دریافتند مصرف روزانه جینسینگ برای چهار ماه از شدت و دفعات ابتلا به سرماخوردگی در فصل‌های سرد سال می‌کاهد.
در طب سنتی چین از ریشه خشک شده این گیاه برای درمان بیماریها استفاده می‌شود. در کشورهای بسیاری از آمریکای شمالی گرفته تا کشورهای آسیایی گونه‌های این گیاه دارای ارزش غذایی و دارویی محسوب می‌شود. این گیاه باعث افزایش انرژی شخص و تقویت دستگاه ایمنی بدن می‌شود.
این گیاه حاوی ماده‌ای موسوم به جینسینوئید است که قابلیت‌های جسمی و ذهنی شخص را تقویت می‌کند. این گیاه تعدیل‌کننده است یعنی فشارخون کم را زیاد و زیاد را کم می‌کند.
از خواص دیگر این ماده کاهش تنش، تقویت حافظه، تحریک دستگاه ایمنی است.
مصرف این گیاه ضعف ذهنی عضلانی را بر طرف می‌کند، روند پیری را کند می‌نماید و خواص ضد سرطانی دارد.
این گیاه سرشار از ویتامین‌های آ ، ب‪ ۶‬و فلز روی است.


پلی ساکارید موجود در این گیاه تقویت‌کننده عملکرد دستگاه ایمنی بدن است. این گیاه خواص جوان کنندگی دارد. بسیاری از خواص دارویی این گیاه از طریق تقویت غدد آدرنال یا فوق کلیوی بدن اعمال می‌شود.
یکی از داروهای ساخته شده از این گیاه ‪ cold-fx‬نام دارد.این دارو ‪ ۱۰‬درصد جنسینگ از گونه آمریکایی و ترکیبی پلی ساکاریدی دارد.
به گفته دانشمندان دانشگاه آلبرتا نتایج این مطالعه به گونه‌های دیگر این گیاه قابل تعمیم نیست.
این ترکیب پلی ساکاریدی دستگاه ایمنی بدن را در مقابل ویروس سرماخوردگی به شدت تقویت می‌کند.
در این مطالعه مصرف جنسینگ در ‪ ۳۲۳‬شرکت‌کننده باعث شد ابتلا به سرماخوردگی مجدد به ‪ ۱۰‬درصد کاهش یابد. در حالی که با مصرف دارونما ‪ ۲۳‬درصد از افراد به کرات سرماخوردگی را در فصل سرد تجربه کردند. آثار درمانی مصرف این گیاه در کودکان، زنان حامله و افرادی که دستگاه ایمنی بدنشان ضعیف است هنوز مشخص نیست.