گیاهان اپارتمانی.بنفشه افریقایی.بگونیا.بنجامین.بنسای.شمعدانی.یاس.

 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٤:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۸/۱۱
 

آزاله
( خر زهره هندی )
Azalea
اسم علمی آن Azalea indica و به فرانسه Azaliaگویند .
این گیاه از خانواده اریکاسه Ericaceaeمی باشد و ارتفاع آن به 30 تا 50 سانتیمتر می رسد .اصل گل زیبای آزاله یا آزالیا از چین و ژاپن است . گیاهی کوتاه که برگهایش در نوک شاخه ها بطور دسته میروید و گلهایش هر دو تا سه دانه پهلوی هم باز میشود .
از این قسم و اقسام دیگر در حدود 150 تا 200 جور متنوع بدست آمده که بین آنها از همه زیباتر جورهای پیش رس است که زمستان در گلخانه گل میدهد .
گلکاران آنرا در تمام نقاط نسبتأ گرم دنیا در باغچه میکارند و از گلهای زیبای آن که در بهار شکوفا می شود بهره می گیرند . ولی در نقاطی که زمستان سرد دارد آزاله را پیش رس نموده و درزمستان از آن استفاده می کنند.
گل آزاله به رنگهای صورتی ، قرمز ، سفید یا نارنجی دیده میشود .
بعضی از علاقمندان گل به علت عدم اطلاع از طرز زندگی آزالیا نمیتوانند آنطوریکه باید آنها را در آپارتمان نگهداری کنند .


گلدان گل آزالیا را که از گل فروشی خریداری میکنند پس از گذشت یکی دو روز بعد از خرید گلها و غنچه ها و حتی برگهای آن میریزد و تصور میکنند که نگهداری آزاله کار بسیار مشکلی است . در صورتیکه اگر بعضی نکات را رعایت کنند تا حدودی موفق خواهند بود .
صحیح است که به علت وجود شرایط نا مناسب حرارت و رطوبت در منزل ، نگهداری آزاله کار مشکلی است معهذا با توجه به نکات زیر میتوان اشکالات را از میان برداشت .
1 ـاگر بخواهند مدت زیادی از گل آزاله استفاده کنند ، باید زمانی گلدان را خریداری کنند که غنچه های اولیه در حال باز شدن باشند و بقیه جوانه های گل بتدریج در داخل آپارتمان باز می شود .
اگر همه گلها کاملا باز شده باشند و از هوای مرطوب گلخانه مستقیمأ به داخل آپارتمان برده شود ، مدت دوام گل زیاد نخواهد بود .


2 ـ آپارتمانهای گرم و خشک برای نگهداری آزاله مناسب نیست و حتی الامکان باید گلدان را در یک محل خنک یعنی در جائی که حرارت از 15 درجه سانتیگراد تجاوز نکند قرار دهند . حد اقل درجه حرارت مورد احتیاج این گیاه در زمستان 7 ـ 13 درجه است .
3 ـ آزاله روشنائی غیر مستقیم و زیاد را می پسندد ولی نباید در نور مستقیم آفتاب قرار گیرد .
4 ـ هیچوقت خاک گلدان نباید خشک بشود .
اگر آزاله مدت زیادی خشکی ببیند گلها قهوه ای میشوند و برگهای آن خشک شده میافتد و ریشه ها مجددأ بسختی رطوبت را بخود جذب می کند ، در اینصورت باید مدت 5 دقیقه گلدان را داخل ظرف آبی گذاشت تا ریشه ها خیس شوند و بعد از 5 دقیقه آنرا از آب خارج کرد .
5 ـ خاک آزاله مخلوطی از دو قسمت پیت ( تورب ) و یک قسمت ماسه است بشرطی که گلدان زه کش داشته باشد .
آزاله خاک اسیدی لازم دارد و هرچند وقت یکبار کمی تورب به آن اضافه می کنند تا حالت اسیدی خاک حفظ شود .
هر 15 روز یکبار با کود تجارتی مایع به نسبت 2 تا 3 در هزار آنرا تقویت کنند .
وقتی گلهای آزاله تمام می شود ، باید بوته را هرس کرده و در ماه اردیبهشت گلدان را در هوای آزاد در زیر درخت قرار دهند و موقعی که هوا در پائیز سرد می شود گلدان را بداخل آپارتمان میبرند ، آزاله 6 ـ 8 هفته استراحت لازم دارد .


ازدیاد :
بوسیله قلمه در خرداد و تیر از گیاهانی که در هوای آزاد پرورش یافته اند گرفته می شود و در زیر شیشه آنرا ریشه دار می کنند .
قلمه ها بعد از 2 ـ 3 سال گل می دهند .
همچنین ازدیاد از طریق پیوند مقدور است که در اینصورت بوته های قویتر و با دوام تر بدست می آید .